1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Dörtyol ve Ceyhan terminallerinde petrol yüklemeleri başladı

Dörtyol ve Ceyhan terminallerinde petrol yüklemeleri başladı

Botaş, Dörtyol ve Ceyhan terminallerinde ham petrol yükleme ve boşaltma işlemlerinin yeniden başladığını açıkladı.

Dörtyol ve Ceyhan terminallerinde petrol yüklemeleri başladı

Enerji Günlüğü - Deprem nedeniyle durdurulan Hatay’daki Dörtyol ve Adana’daki Ceyhan terminallerinde petrol yükleme ve boşaltma işlemleri yeniden başladı. 

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Kahramanmaraş'ta 6 Şubat'ta meydana gelen iki büyük depremin ardından tedbir amacıyla petrol akışının durdurulduğu Batman Dörtyol Ham Petrol Boru Hattı'nda gerekli kontrollerin yapıldığını bildirdi.

Açıklamada sistemin depremden 39 saat sonra yeniden devreye alındığı ve Dörtyol Terminali'nde ham petrol yükleme ve boşaltma işlemlerinin de yeniden başladığı belirtildi. 

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

"Diğer yandan, terminalde tedbir amacıyla durdurulan FSRU operasyonları da depremden 6 saat sonra başlatılmıştır. Aynı şekilde, tedbir amaçlı petrol akışının durdurulduğu Irak-Türkiye Ham Petrol Boru Hattı Sistemi'nde de depremin ardından 42 saat içinde tüm kontroller tamamlanarak pompalama işlemleri ve Ceyhan Terminali'nde de ham petrol yükleme ve boşaltma işlemleri yeniden başlatılmıştır. Bu çerçevede deprem sonrası 3. tanker yükleme operasyonu sorunsuz olarak devam etmektedir."

BP'DEN AZERBAYCAN GAZI AÇIKLAMASI

Öte yandan BP Azerbaycan tarafından yapılan açıklamaya göre de Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattı üzerinden Ceyhan limanına petrol sevkiyatı sürüyor.

İlgili Haberler