1. YAZARLAR

  2. Haluk DİRESKENELİ

  3. Düşük kalorili kömürle santral kurmasaydık...
Haluk DİRESKENELİ

Haluk DİRESKENELİ

Yazarın Tüm Yazıları >

Düşük kalorili kömürle santral kurmasaydık...

Değerli okuyucu,

"Alternatif Tarih" isimli bir tanım var. Tarihin bir kritik anında olaylar başka türlü gelişseydi daha sonra neler olur? Bu kurgular üstüne insanlar yazarlar kafa yormuşlar. Atatürk daha uzun yaşasaydı, herhalde WW2 sonrası daha farklı olurdu. 1946'da çoklu parti sistemine girer miydik?

WW2 sürecinde dolan MB kasaları gelişmeye hız verir miydi? Nato'ya girer miydik? Kore'ye asker gönderir miydik? Sonraki askeri darbeler olur muydu? 2000'lerde sol partiler dağılmasa farklı adaylarla oyları bölmeseler şimdiki ortam yine olur muydu?

Atatürk WW2 sürecinde yaşasaydı, sonrasında Stalin'in bizden Kars ve Ardahan'ı isteyecek cesareti olur muydu? Atatürk Kahire konferansına gider miydi? Churchill bizi savaşa zorlayabilir miydi? Nato ve Kore dayatmalarına boyun eğer miydik?

WW2 sürecinde ve sonrasında Rusya- İsrail ve benzer başka ülkelerde olduğu gibi kadınlara zorunlu askerlik eğitimi getirseydik, toplum nasıl değişirdi? Askere gidecekleri için 18 yaşından önce kadınlar evlenmezdi, köy yerinde ana-baba baskısından kurtulurlardı, askerlik sonrasında daha dengeli evlilikler kurulurdu, kadınlar kendilerine güvenir erkeklerin kölesi olmazlardı, iş kurar kendi paralarını kazanırlardı, kaderlerine razı olmazlardı.

WW2 sürecinde Alman ordularında kadınlar evde oturdular, çocuk doğurdular ve sadece sağlık hizmetinde çalıştılar. Rus ordusunda kadınlar doğrudan savaşcı oldular, milyonu aşkın kadın tank top uçak kullandı, keskin nişancılık yaptılar, Almanlar kendi insan güclerini kaybetti, kendi vatandaşları 6 milyon eğitimli Yahudi nüfusunu yok ettiler, öte yandan Ruslar ise, Yahudi vatandaşları, Doğu Sibirya insanları, en önemlisi kadınları askere aldılar, sınırsız insan gücünü cepheye sürebildiler ve sonunda savaşı kazandılar. 

2000'li yıllarda sol partiler ayrı adayları öne çıkarıp oyları bölmeseler, daha farklı bir yönetimle idare ediliyor olmaz mıydık? Gündemdeki ekonomik zorluklar yine olur muydu?? Hazine gelirlerini daha farklı yatırımlara yönlendirebilirdik, belki doğu ve güney sınırlarımızı kapatır, göçmen girişini engellerdik. Yurtdışına eğitimli genç insan göçü daha az olur muydu?

Alternatif Tarih konusunda yazılmış iki güzel kitap tavsiye edeceğim, ilki Robert Harris tarafından 1992 yılında yazılmış "the Fatherland", diğeri yazarı Philip Dick, kitap adı "The man on High Castle". Her ikisi de Türkçeye tercüme edilmiş.

Her iki roman da WW' savaşını, Alman ve Japonların kazandığı bir dünyayı ve sonrasını anlatıyor. Alternatif tarih çok eskilere gidiyor, Kartacalılar Roma karşısında savaşı kazansalardı, savaşların galipleri değişseydi ne olurdu?

Konuyu Enerji Piyasalarına getirirsek, 4000 kcal/kg LHV altındaki kömürler için termik santral yapımına paralar dökmeseydik, yenilenebilir enerji yatırımlarını hidrolik barajlara öncelik verseydik nasıl olurdu? Türkiye'nin büyük tarım alanları elimizde kalırdı. Elbistan ovasında daha çok şeker pancarı buğday hububat yetiştirirdik. Kangal Tufanbeyli, Muğla tarım cenneti olurdu. Alternatif tarih bizlere eskileri değerlendirip, geleceği planlamakta önemli stratejik yorumlar getiriyor. Enerji piyasaları geleceği için benzer yorumlara ihtiyacımız var.

Büyükada, 1 Şubat 2022

Önceki ve Sonraki Yazılar