1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Enerji Bakanı: Koca Yusuf petrol kuyusu çalışmaya başladı

Enerji Bakanı: Koca Yusuf petrol kuyusu çalışmaya başladı

Enerji Bakanı Alparslan Bayraktar, Koca Yusuf TP 1500 petrol sondaj kulesinin, Gabar’da sondaj çalışmalarına başladığını duyurdu.

Enerji Bakanı: Koca Yusuf petrol kuyusu çalışmaya başladı

Enerji Günlüğü - Enerji Bakanı Alparslan Bayraktar, Koca Yusuf TP 1500 petrol sondaj kulesinin, Gabar’da Şehit Aybüke Yalçın Petrol Sahası 42’nci kuyuda sondaj çalışmalarına başladığını duyurdu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, yerlileştirme hedefi doğrultusunda geliştirilen petrol sondaj kulesi Kuyusu Koca Yusuf TP 1500’ün Gabar’da Şehit Aybüke Yalçın Petrol Sahası 42’nci kuyuda çalışmalara başladığını duyurdu. 

Yerli ve milli imkanlarla geliştirilen sondaj kulesi Koca Yusuf TP1500’ün, 5 bin metre sondaj kapasitesine sahip olduğunu söyleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Koca Yusuf’un Türkiye’yi 2024 sonu için belirlenen günlük 100 bin varil üretim hedefine yaklaştıracağını söyledi

TPAO VE TÜBİTAK DESTEĞİYLE ÜRETİLDİ

Koca Yusuf TP1500 kuyusuyla ilgili çalışmalar, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından desteklenen bir proje olarak 2016 yılında başladı. Proje ile petrol ve doğalgaz sondajlarında kullanılmak üzere uluslararası standartlara uygun, rekabetçi bir yerli modüler sondaj kulesi üretmek amaçlandı.

Projenin mekanik imalatı Petrotek Sondaj Makine; elektrik ve elektronik donanımı Borusan Güç Sistemleri; tasarım, analiz ve yazılım işleri Atılım Üniversitesi tarafından yürütüldü. 2021 yılında imalat aşaması tamamlanan Koca Yusuf, Adıyaman Recep Atalay Park Sahasında fiili sondaj şartlarında test aşamasından geçti. Testlerin ardından 2022’de kule sondaj temin programına dahil edildi. 

5 BİN METRE DERİNLİĞE İNEBİLECEK

Koca Yusuf, 5 bin metre derinliğe inerek sondaj yapabiliyor. Koca Yusuf’un "Drawworks" adı verilen ana kaldırma ve indirme mekanizması dahil hidrolik güç ünitesi, manevra vinci, sondör kabini, güç kontrol kabini, otomatik diz besleme sistemi, hidrolik çene gibi birçok bileşen, millî sondaj yazılımı ile geliştirildi.

KOCA YUSUF’UN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

U-Frame Cantilever diye adlandırılan bir konstrüksiyon tipine sahip olan Koca Yusuf, toplamda 43,2 metre kule yüksekliği ve 7,6 metre masa yüksekliğinde. Kanca yükü 357 mTon (10 sarım), kanca gücü ise 1500 HP olan Koca Yusuf, hidrolik silindir kule kaldırma yöntemiyle çalışıyor.

Konya’da üretilen Koca Yusuf, bugüne kadar 5 sondajı başarıyla tamamladı. BOTAŞ Tuz Gölü Doğal Gaz Depolama Tesisi’nden TIR’lara yüklenerek Gabar’a getirilen Koca Yusuf’un kurulumu Gabar’daki Şehit Aybüke Yalçın Petrol Sahası 42’nci kuyuda yapıldı. 

GÜNLÜK 100 BİN VARİL HEDEFİ

Koca Yusuf Kuyusuna ilişkin değerlendirmelerini paylaşan Bakan Bayraktar, “Gabar’da nöbeti devralan Koca Yusuf, bu yıl sonu için koyduğumuz günlük 100 bin varil üretim hedefimize bizi daha da yaklaştıracak. Gabar’ın yanı sıra Diyarbakır’da, Şırnak’ta, Van’da ve Hakkari’de tespit ettiğimiz lokasyonlarda yeni aramalar yapacağız. Çok iddiaları bir arama programımız var. 2024 yılı toplamında 140 kuyuyu arama amaçlı açacağız. Ülkemizin yeraltı zenginliklerini milletimizin hizmetine sunma konusunda kararlıyız. Bölgeyi kalkındıracak ve bir cazibe merkezi haline getireceğiz” dedi.

İlgili Haberler