1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. Entek, 72 MW’lık Mursallı Depolamalı RES kuracak 

Entek, 72 MW’lık Mursallı Depolamalı RES kuracak 

Tüpraş'ın bağlı ortaklığı Entek Elektrik, 936 milyon lira yatırımla Tekirdağ ve Edirne’de 72 MW kurulu gücünde depolamalı rüzgar enerji santrali kuracak.  

Entek, 72 MW’lık Mursallı Depolamalı RES kuracak 

Enerji Günlüğü - Tekirdağ ve Edirne il sınırları içinde 72 MW kapasiteli Mursallı Rüzgar Enerji Santrali ve elektrik depolama tesisi kurulacak.  

Tekirdağ ili, Hayrabolu ilçesi, Karabürçek ve Kabahöyük Mahalleleri ile Edirne ili, Uzunköprü ilçesi, Turnacı Köyü sınırları içinde Tüpraş'ın bağlı ortaklığı Entek Elektrik Üretimi A.Ş. tarafından 72 MW kurulu gücünde Mursallı Rüzgar Enerji Santrali (RES) ve 72 MWh kapasiteli Elektrik Depolama Tesisi (EDT) kurulması planlanıyor. Projenin değeri 936 milyon lira olarak hesaplanıyor. 

Proje kapsamında kurulacak olan Malkara RES’te toplam 10 adet rüzgar türbini kullanılacak. Elektrik Depolama Tesisi’nin de yer aldığı projede Enerji santralinde üretilecek elektrik enerjisinin 72 MWh kurulu gücündeki lityum iyon batarya teknolojili Elektrik Depolama Tesisinde depolanması planlanıyor. 

Kurulacak olan rüzgar enerji santralinde yılda yaklaşık 221 milyon kWh elektrik enerjisi üretilecek. Üretilen ve depolanan elektrik Uzunköprü Havza Trafo Merkezi’ne 154 kV hat ile bağlanarak ulusal enterkonnekte sisteme verilecek.

Enerji Günlüğü  

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler