1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Estonya'dan Baltık gaz boru hattına onay

Estonya'dan Baltık gaz boru hattına onay

Enerji Günlüğü - Estonya hükümeti, Finlandiya ile arasında kurulması planlanan Baltık doğal gaz boru hattı inşasına onay verdi. Estonya ile Finlandiya...

Estonya'dan Baltık gaz boru hattına onay

Enerji Günlüğü - Estonya hükümeti, Finlandiya ile arasında kurulması planlanan Baltık doğal gaz boru hattı inşasına onay verdi. 

Estonya ile Finlandiya arasında inşaa edilecek doğal gaz boru hattı için çalışmalara başlandı. Estonya hükümeti, Baltık doğal gaz boru hattı inşasının Finlandiya münhasır ekonomik bölgesinden sorumlu kamu şirketi Elering'in çalışmalarını onayladı. 

2020 yılında faaliyete geçmesi öngörülen boru hattı günde 7,2 milyon metreküp gaz taşıma kapasitesine sahip olacak. 

Estonya'dan nihai izinleri alan 153 km uzunluğundaki boru hattı projesinin maliyeti 300 milyon euro olarak hesaplandı. Balticconnector adı verilen boru hattının maliyetinin büyük bölümü Avrupa Birliği tarafından karşılanacak. 

Boru hattının 80 km'lik bölümü Baltık Denizinin altından Finlandiya'da yer alan Inkoo şehrinden ve Estonya'da yer alan Paldiski şehirlerinden geçecek. Boru hattı Estonya'da 50km'ye uzanacak. Denizdeki boru hattı, Finlandiya ve Estonya'nın münhasır ekonomik bölgeleriyle kara sularından geçecek. 

BALTIK DOĞAL GAZ BORU HATTI ÇALIŞMALARI BAŞLADI

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler