1. HABERLER

  2. PETROL

  3. ExxonMobil Avrupa’da 1600 çalışanını işten çıkaracak

ExxonMobil Avrupa’da 1600 çalışanını işten çıkaracak

Dünyanın en büyük petrol şirketlerinden ABDli ExxonMobil, Avrupa’da işgücünün yüzde 11’ine denk gelen 1600 çalışanını işten çıkaracak.

ExxonMobil Avrupa’da 1600 çalışanını işten çıkaracak

Enerji Günlüğü - Dünyanın en büyük petrol şirketlerinden ABDli ExxonMobil, Avrupa’da işgücünün yüzde 11’ine denk gelen 1600 çalışanını işten çıkaracak.

ABD merkezli petrol şirketi ExxonMobil, koronavirüs nedeniyle düşen piyasa talebine önlem olarak Avrupa’daki işgücünün yüzde 11’inden fazlasına tekabül eden 1.600 çalışanını işten çıkaracağını duyurdu.

Covid-19'un ExxonMobil ürünlerine olan talep üzerindeki etkisinin, devam eden verimlilik çalışmalarının aciliyetini artırdığına dikkat çekilen duyuruda, ayrıntılara yer verilmezken, işten çıkarmaların önümüzdeki yılın sonuna kadar gerçekleşebileceği kaydedildi. 

ExxonMobil’in dünya genelinde 75 bin ve Avrupa’da ise 14 bin çalışanı bulunuyor.

EN DEĞERLİ ŞİRKET ÜNVANINI KAYBETTİ

Zaten var olan sıkıntılar pandemiyle iyice su yüzüne çıktı ve Şirket yılbaşından bu yana hisse değerinin yarısından fazlası kaybetti. 2020’nin ilk yarısında 1,7 milyar dolar zarar açıklayan ExxonMobil, ABD’nin en değerli enerji şirketi unvanını NextEra’ya kaptırdı. 

Big Oil liderlerinden Exxon ise bir zamanlar dünyanın en büyük halka açık şirketiydi. 2007'de 500 milyar dolar değerlemeye sahip şirket, şu sıralar 137,9 milyar dolar civarında bir değere sahip. Mavi çipli hisse senedi barometresi Dow Jones'tan kısa bir süre önce çıkarılan şirket, temettü ödemeleri için borç almak zorunda bile kaldı.  

 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler