1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Eylül’de 42 santrale 163 milyon lira kapasite desteği

Eylül’de 42 santrale 163 milyon lira kapasite desteği

TEİAŞ, Eylül’de piyasa şartlarında çalışması zorlaşan 42 kömür, gaz ve hidroelektrik santraline yaklaşık 163 milyon TL kapasite ödemesi yapacak. 

Eylül’de 42 santrale 163 milyon lira kapasite desteği

Enerji Günlüğü - Eylül’de piyasa şartlarında çalışması zorlaşan 42 kömür, gaz ve hidroelektrik santraline yaklaşık 163 milyon TL kapasite desteği verilecek. Ödemelerin %63’ü doğal gaz santrallerine verilecek.

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ), 2022 yılı Eylül ayına ilişkin 'Kapasite Mekanizması Ödeme Listesi'ni yayınlandı. Buna göre, 51 elektrik üretim santralinden 42’sine Eylül ayı için toplam 162 milyon 998 bin 150 TL ödeme gerçekleştirilecek. 

Bir önceki ay kapasite mekanizması kapsamında 43 santrale 197 milyon 237 bin 543 lira ödeme yapılmıştı. 2021 yılı Eylül döneminde gerçekleştirilen mekanizma ödemesi de 154,99 milyon TL olmuştu. Böylece Eylül döneminde ödenecek toplam tutar bir önceki yıla göre %5,16 artarken, bir önceki aya göre %17,36 azaldı.

Kapasite desteği alan santrallerin 14’ü yerli kömür yakıtlı termik santral, 3’ü yerli ve ithal kömür yakıtlı termik santral, 15’i doğalgaz yakıtlı elektrik santrali ve 10’u da hidroelektrik santrali.

ÖDEMENİN %63’Ü DOĞAL GAZ SANTRALLERİNE

Eylül ayında ödemelerden en yüksek payı yerli doğal gaz yakıtlı elektrik santralleri aldı. Doğal gaz yakıtlı 15 santrale toplam 124 milyon 643 bin 565 TL kapasite ödemesi yapılacak. Böylece Eylül ayı kapasite mekanizması ödemelerinde doğal gaz santrallerinin payı yüzde 63,20 olacak.  

Türkiye'nin elektrik üretim altyapısı açısından kritik öneme sahip olsa da piyasa şartlarında ayakta kalmakta zorlanan santrallere sağlanan kapasite mekanizması desteği, santrallere yaptıkları üretimden bağımsız olarak, kurulu kapasiteleri oranında bir ödeme yapılmasını düzenliyor. Kurulu güç, yani megavat (MW) başına ödeme tutarları, doğalgaz, hidroelektrik ve kömür santrallerinde farklı farklı belirlenmiş durumda. Bu desteklerden, yenilenebilir enerji kaynaklarını destekleme mekanizması (YEKDEM) kapsamı dışında kalan hidroelektrik santraller ile yerli kömür yakan termik santrallerin yanında, sistem dengeleyici karakterleri nedeniyle ithal yakıt kullanmasına rağmen bazı doğalgaz çevrim santralleri de yararlanıyor. İlgili santrallere, piyasa şartlarında maliyetleri tutturup üretim yapamasalar bile aylık olarak belli miktarda kapasite mekanizması ödemesi yapılıyor. 

Enerji Günlüğü