1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Filtresiz termik santraller yılbaşı itibariyle işletilemeyecek

Filtresiz termik santraller yılbaşı itibariyle işletilemeyecek

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, baca filtresi olmayan ve çalışamaz durumdaki termik santrallerin yılbaşı itibariyle işletilemez hale geleceklerini söyledi.

Filtresiz termik santraller yılbaşı itibariyle işletilemeyecek

Enerji Günlüğü - Enerji Bakanı Fatih Dönmez, baca filtresi olmayan ve çalışamaz durumdaki termik santrallerin yılbaşı itibariyle işletilemez hale geleceklerini söyledi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın termik santrallere filtre takılmasını erteleyen yasayı veto etmesi ve bununla birlikte toplam 13 termik santralden şartları sağlayamayan 10 santralin kapanmasının mümkün olup olmayacağı ile ilgili bir soruyu yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yıl sonuna kadar hangi santrallerin hazır olduğu, hangilerinin olmadığının netleşmiş olacağını belirterek, “Baca filtresi bulunmayan ve çalışamaz durumdakiler yılbaşı itibariyle işletilemez hale gelecek” dedi.

Dönmez konuya ilişkin açıklamasında, “Bu kapsamda 13 tane termik santral var. Bunlardan 3 tanesinde bir sorun gözükmüyor. Diğerlerinde de hepsi eşit seviyede değil. Bir kısmı yatırımlarına başladı ve dönüşümlerini yapıyorlar. Bir kısmı henüz başlayamamıştı. Hepsini aynı şekilde değerlendirmek doğru değil. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve tesis sahipleriyle arkadaşlarımız görüşüyor. Süratle bu eksikliklerini çevre uyumu açısından tamamlanmasını arzu ediyoruz. İşin bir başka boyutu da enerji arz güvenliği ile ilgili. Ülkemizde bir şekilde bu santrallerden çalışamayacak olanlar olursa onların yerine çalışabilecek kurulu güçlerimiz var. Özellikle doğalgaz santrallerimiz bu açıdan kapasitesi yüksek. Ülkemizde bu süreçte enerji arz güvenliği açısından bir sıkıntı yönetmeden de yürütmüş olacağız. Çevreyi koruma kollama dengesi içerisinde bu çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Yıl sonuna kadar hangi santraller hazır hangileri değil bunlar netleşmiş olacak” ifadesini kullandı.

KONU BU GÜNLERDE NETLEŞECEK

Ek bir süre tanınıp tanınmayacağına yönelik ise Dönmez, “Çevre mevzuatında bu işe ilişkin standart düzenlemeler varsa süreler neyse bu kapsamda değerlendirilecek. Baca fitresi bulunmayan ve çalışamaz durumdakiler yılbaşı itibariyle işletilemez hale gelecek. Bazılarının ise baca filtreleri var onların rehabilitasyona ihtiyacı var. Yeni standartlara göre yeni emisyon değerlerine göre bir uyum sürecine ihtiyacı var. Bunların hepsi çevre bakanlığı ile birlikte değerlendirilecek. Bu kapsamda bizim için kritik konu bir arz güvenliği sorunu sıkıntısı ülkeye yaşatmamak. Daha önceden aldığımız tedbirler doğrultusunda bu konuda herhangi bir sıkıntı yaşatmadan bu süreci yönetmiş olacağız. 10 santralin durumu bugünlerde netleşecek. Sayı vermek doğru olmaz daha sonra kamuoyu ile paylaşacağız” açıklamasında bulundu. 

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler