1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Ford elektrikli araç yatırımlarını yüzde 36 arttıracak

Ford elektrikli araç yatırımlarını yüzde 36 arttıracak

ABD’li otomobil üreticisi Ford, 2030’a kadar elektrikli araç yatırımlarını yüzde 36 arttırarak küresel üretiminin %40'ını elektrikli araçların oluşturmasını hedefliyor.

Ford elektrikli araç yatırımlarını yüzde 36 arttıracak

Enerji Günlüğü - ABD’li otomobil üreticisi Ford, 2030’a kadar elektrikli araç yatırımlarını yüzde 36 arttırarak küresel üretiminin %40'ını elektrikli araçların oluşturmasını hedefliyor.

ABD'li otomobil üreticisi Ford Motor Co., Ford, önümüzdeki 10 yıl içinde küresel satışları içinde elektrikli modellerin payını %40’a yükseltmeyi hedeflediğini açıkladı.

Açıklamaya göre şirket 2030 yılına kadar elektrikli araçlara geçiş için yapacağı harcama miktarını da %36 oranında artırarak 30 milyar dolara yükseltti. Önceki harcama planı 22 milyar dolardı.

Ford CEO'su Jim Farley, şirketin kurulduğu günden bu yana en büyük büyüme fırsatı ile karşı karşıya olduklarını düşündüklerini belirtti. 

YILDA 1,5 MİLYON EV SATIŞI HEDEFLENİYOR

Ford’un hedefleri, geçen yılın satış rakamları baz alınarak hesaplandığında 2030 yılına kadar yıllık 1,5 milyon elektrikli araç satışına ulaşılması anlamına geliyor. Rakip General Motors, 2025 yılına kadar yıllık 1 milyon elektrikli araç satışına ulaşmayı hedefliyor.

Şirket daha önce Mustang Mach-E crossover elektrikli modelini tanıtmıştı. Elektrikli Transit ve F-150 modelleri için de yakın zamanda tanıtım yapılması hedefleniyor.

 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler