1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Ford F-MAX yakıt hücresi için Ballart ile anlaştı

Ford F-MAX yakıt hücresi için Ballart ile anlaştı

Ballard Power Systems, Ford Trucks’ın hidrojenle çalışan araç aracının yakıt hücreli sistemi için Ford Trucks ile anlaştı.

Ford F-MAX yakıt hücresi için Ballart ile anlaştı

Ford Trucks, 44 tonluk uzun mesafeli çekici kamyonu F-MAX’te iki Ballard’ın yakıt hücreli motorunu kullanmayı planlıyor ve 2025 yılında Avrupa’da gösterime sunulacak araçları Türkiye’de üretip monte etmeyi hedefliyor.

Araçların ilk gösterimi 2025 yılında Avrupa Birliği’nin ZEFES projesi kapsamında gerçekleştirilecek. Bu projede, dört kamyon üreticisi, iki römork üreticisi, tedarikçiler, operatörler ve araştırma ortakları, sıfır emisyonlu araçların uzun mesafeli ağır taşımacılıkta entegrasyonunu hızlandırmak için birlikte çalışacak. Verimlilik iyileştirmeleri, seri üretim yetenekleri ve gerçek dünya koşullarında gösterim üzerinde çalışmayı amaçlayan proje, dokuz farklı araç konseptinin (dört yakıt hücreli ve beş bataryalı elektrikli) AB yolllarında bir milyon km’den fazla yol kat etmesini sağlayacak.

Projede araçların 40 tondan fazla yük taşıması ve 750 km ye kadar mesafe kat etmesi bekleniyor. Araçlar günlük operasyonlarda ortalama 500 km yol alacaklar.

Daha fazla bilgi için linki kullanabilirsiniz.