1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Girişimciler enerji kooperatifleri ile güçlerini birleştirecek

Girişimciler enerji kooperatifleri ile güçlerini birleştirecek

Su, rüzgar, güneş gibi yerli enerji kaynaklarını ekonomiye kazandırmak ve üyelerine ucuz elektrik sağlamak amacıyla ‘enerji kooperatifleri’ kuruluyor....

Girişimciler enerji kooperatifleri ile güçlerini birleştirecek

Su, rüzgar, güneş gibi yerli enerji kaynaklarını ekonomiye kazandırmak ve üyelerine ucuz elektrik sağlamak amacıyla ‘enerji kooperatifleri’ kuruluyor. Yeni hayata geçecek kooperatiflerle, enerji girişimcilerinin bir araya getirilmesi ve üyelere ucuz elektrik sağlamanın yanı sıra enerji tekelleşmelerinin de önüne geçilmesi hedefleniyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre kooperatifler yerel ve ulusal alanlarda enerji konusunda faaliyet gösterecek girişimcileri bir araya getirecek. Üyelerine ucuz enerji imkanı sunacak sistem sayesinde üretilen fazla enerji de satılarak gelir elde edilebilecek. Kooperatiflerin bölgesel kalkınmaya katkı sağlaması ve enerji konusunda yaşanan tekelleşmenin de önüne geçmesi hedefleniyor.

Enerji kooperatifleri, öncelikle kendi üyelerine ucuz enerji sağlamak için faaliyet gösterecek. Ancak, ihtiyaç fazlası enerji, kamu ve özel kuruluşlara satılabilecek. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri, yurtdışında başarılı örneklerden hareketle Türkiye’de de enerjide tekelleşmeyi önlemek, bölgesel kalkınmayı sağlamak ve enerjiden herkesi eşit düzeyde ve yeterince faydalandırmak amacıyla Türkiye’de henüz bir örneği bulunmayan enerji kooperatifçiliğiyle ilgili gerekli Ar-Ge, örnek ana sözleşme ve mevzuat çalışmalarının yapıldığını belirtti.

Enerji kooperatifçiliği Türkiye için yeni bir yapılanma. Yurtdışında ise çok örneği var. Yabancı ülkelerde çoğu kooperatifin dev enerji santralleri mevcut. Bu işi yapan yatırım kooperatifleri de bulunuyor. Ancak dünyada enerji konusunda genel eğilim bu tür kooperatiflerin dolaylı olarak yatırım kooperatifleri aracılığıyla değil, doğrudan “enerji kooperatifi” başlığı altında işletilmesi yönünde. Türkiye’de de enerji alanında yapılacak olan yatırımların enerji kooperatifi çatısı altında gerçekleştirilmesinin daha başarılı kooperatif işletmeleri oluşmasını sağlayacağı belirtiliyor.

(Enerji Enstitüsü)

Önceki ve Sonraki Haberler