1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Hasan Balıkçı Onur Ödülleri sahiplerini buldu

Hasan Balıkçı Onur Ödülleri sahiplerini buldu

Enerji Günlüğü - Elektrik Mühendisleri Odası Hasan Balıkçı Onur Ödülü törenle sahiplerine verildi.Kaçak elektrik kullanımına karşı verdiği mücadelede...

Hasan Balıkçı Onur Ödülleri sahiplerini buldu

Enerji Günlüğü - Elektrik Mühendisleri Odası Hasan Balıkçı Onur Ödülü törenle sahiplerine verildi.

Kaçak elektrik kullanımına karşı verdiği mücadelede hain bir saldırı sonucunda yaşamını yitiren EMO Üyesi Hasan Balıkçı anısına verilen ödülü, Elektrik Mühendisleri Odası Genel Kurulu’nun ilk gününde düzenlenen bir törenle sahiplerine takdim edildi.

İki yılda bir verilen ödül bu kez, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'sindeki görevlerinden OHAL KHK'siyle uzaklaştırılan Doç. Dr. Melda Yaman ve Doç. Dr. Özgür Öztürk’e verildi. Ödül töreni Hasan Balıkçı Onur Ödülü'nün ilk sahibi olan ve 49 gündür özgürlüğünden mahrum olan Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu'na özgürlük vurgusuyla yapılırken, Genel Kurul delegeleri de alkışlarıyla destek verdi.

EMO 46. Olağan Genel Kurulu Divan Başkanı Ebru Akgün Yalçın, 2010 yılında Hasan Balıkçı Onur Ödülü verilmesinin kabul edilmesinin ardından ilk ödülün Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu'na verildiğini anımsatarak, “Gebelikteki kanser vakalarını tespitinden dolayı yaşadığı mesleki baskı nedeniyle bu ödüle layık görmüştük. Onur Hoca, 49 gündür özgürlüğünden mahrum, tutsak durumda” dedi. Yalçın, Onur Hamzaoğlu'nun özgürlüğüne kavuşacağına inandığını belirtirken, EMO Genel Kurul delegeleri de Onur Hamzaoğlu'na özgürlük talebine alkışlarıyla destek verdiler. Ardından Divan Başkanı Onur Hamzaoğlu'nun barış imzacılarına cezaevinden gönderdiği mesajını da Genel Kurul'da okudu.

Hasan Balıkçı Onur Ödülü'nü vermek üzere kürsüye gelen EMO Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Önder, ödülün değerlendirmesini yapan Seçici Kurulu sahneye çağırdı. “41 yaşında aramızdan alınan Hasan Balıkçı'nın anısına 2010 yılından bu yana yürürlükte olan önergemiz doğrultusunda bu ödül verilmekte; düşünce özgürlüğü ve bilimsel özerklik noktasında verdikleri mücadele nedeniyle bu ödülü Melda Yaman ve Özgür Öztürk değer görülmüştür” diyen Önder, Seçici Kurul'un Onur Ödülü verilmesi gerekçesini de kürsüden okudu:

“Ülkemizin 15 Temmuz 2015 tarihinde yaşadığı darbe girişiminin bastırılmasının ardından Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadele gerekçesiyle başlatılan olağanüstü hal yönetimi (OHAL) altında FETÖ’yle hiçbir bağlantısı olmayan tüm muhalif kesimlere yönelik operasyonlar başlatılmış ve bu kapsamda 'demokrat, çağdaş, yurtsever, laik ve demokrasiden yana' çok sayıda akademisyen de üniversitelerinden uzaklaştırılmıştır.

OHAL süreciyle hukuk düzeni yerle bir edilirken, geriye dönük olarak düşünce özgürlüğünü yok sayan hak ihlalleriyle karşılaşılmaktadır. Bu kapsamda OHAL KHK’leriyle muhalif bilim insanları sorgusuz sualsiz bir şekilde üniversitelerinden uzaklaştırılmıştır. Yargı süreci sonuçlanmaksızın yine OHAL KHK’leriyle işlerinden atılmışlardır. Uygulamalar yalnızca işten atılmayla sınırlı kalmamaktadır. Siyasal ve ekonomik olarak yaratılan baskı, yargı kararıyla “suçlu” olduklarına ilişkin herhangi bir saptama dahi olmayan bu kişilerin sosyal güvencesi olan işlerde çalışma haklarının yok edilmesine de uzanmaktadır. OHAL KHK’leriyle özellikle üniversitelere uzanan müdahale, ülkemizin geleceğini karartmakta, toplumsal gelişme için yaşamsal öneme sahip bilimsel bilgi üretimi ve nitelikli insan gücü yetiştirilmesi süreçlerinde onarılamaz yaralar açmaktadır.

Bu ortamda önce haklarında üniversite tarafından soruşturma açılan, ardından OHAL kapsamında çıkarılan 677 sayılı KHK ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi’ndeki görevlerine son verilen Doç. Dr. Melda Yaman Öztürk ve Doç. Dr. Özgür Öztürk; Odamız üyesi meslektaşlarımız olarak mühendislik camiası açısından simgesel bir öneme sahiptir. Düşünce özgürlüğü ve bilimsel özerklik noktasında verdikleri mücadele nedeniyle Doç. Dr. Melda Yaman Öztürk ve Doç. Dr. Özgür Öztürk’ün Hasan Balıkçı Onur Ödülü’ne değer görülmüştür.”

Ödülünü alan Doç. Dr. Melda Yaman, “Böyle bir ödüle bizleri layık görmesi gerçekten çok büyük onur. 20 senedir üyesi olduğum kendi odamdan bu ödülü almak ayrıca bir onur. Barış imzacısı olduğumuz için ihraç edildik. Kamu hizmetinden men edildik, ama bizim gibi yüzlerce arkadaşımız var. Emekli olmaya, istifa etmeye mecbur bırakılan arkadaşımız var. Bizim gibi bir dolu öğretmen, doktor arkadaş bu süreçten zarar gördü. Bu ödülü, bütün arkadaşlarımız için, bütün muhalifler, bütün dostlarımız adına alıyoruz” diye konuştu.

Doç. Dr. Özgür Öztürk ise Onur Hoca'ya özgürlük çağrısını yinelerken, “Çok değerli bir aydın, çok değerli bir akademisyen. Muhalif kimliğinden dolayı cezalandırılmak isteniyor. Onur Hamzaoğlu bizim onurumuzdur. Bir an önce özgürlüğüne kavuşmasını istiyoruz. Bu talebi bir kez de buradan yinelemek istedim” dedi.

Doç. Dr. Melda Yaman ve Doç. Dr. Özgür Öztürk ödüllerini alırlarken Genel Kurul delegeleri de onları uzun süre ayakta alkışladılar. 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler