1. HABERLER

  2. KÖMÜR

  3. Hindistan kömür üretimini özel sektörle arttıracak

Hindistan kömür üretimini özel sektörle arttıracak

Hindistan'da özel şirketler, içinde bulunulan mali yılda 15 milyon ton kapasiteye kadar kömür üretimine başlayabilecek.

Hindistan kömür üretimini özel sektörle arttıracak

Enerji Günlüğü - Hindistan'da özel şirketler, içinde bulunulan mali yılda 15 milyon ton kapasiteye kadar kömür üretimine başlayabilecek.

Dünya kömürden uzaklaşıp temiz enerji kaynaklarına yönelirken, Hindistan yeni tip koronavirüs salgınının yarattığı ekonomik tahribatı gidermenin yolunu kömür yatırımlarını özel sektöre açarak arttırmakta arıyor. Tüm tepki ve uyarılara rağmen 18 Haziran 2020 tarihinde 41 kömür sahasını özel sektöre ihale eden Hindistan, bu mali yılda kömür üretiminin 15 milyon tona kadar artmasını bekliyor.

Hindistan Kömür Bakanı Pralhad Joshi, Mart sonunda biten mali yılda ülkedeki özel şirketlerin 15 milyon ton kapasiteye kadar kömür madeni geliştirebileceklerini açıkladı. Joshi yaptığı açıklamada, "Bu mali yılda Mart sonuna kadar, eğer her şey iyi giderse, 15 milyon ton kömür üretimi başlayacak" dedi. 

Mart 2020 sonu itibariyle Hindistan'ın geçen mali yılda kömür tüketiminin % 3,3 düşerek 958 milyon tona gerilediğine dikkat çeken Kömür Bakanı, koronavirüs nedeniyle bu yıl üretimin daha da düşmesinin beklendiğini belirtti.

Başbakan Narenda Modi, koronavirüs salgını nedeniyle zarar gören ekonomiyi toparlama adına Haziran ayında resmi olarak 41 kömür maden sahasını özel sektöre ihale etmişti.

Önceki ve Sonraki Haberler