1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. İklim değişikliği nedeniyle 4 trilyon dolar tehlikede

İklim değişikliği nedeniyle 4 trilyon dolar tehlikede

2030 yılına kadar 4 trilyon dolar değerindeki varlığın, iklim değişikliği nedeniyle risk altında olduğu kaydedildi. 

İklim değişikliği nedeniyle 4 trilyon dolar tehlikede

Enerji Günlüğü - 2030 yılına kadar 4 trilyon dolar değerindeki varlığın, iklim değişikliği nedeniyle risk altında olduğu kaydedildi. 

SKD Türkiye üyesi 25 şirketin sürdürülebilirlik ve entegre raporların analizine yer veren Reporting Matters raporun ikincisi TSKB ev sahipliğinde tanıtıldı. Toplantının açılışında konuşan SKD Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Dildar Edin, “Yapılan araştırmalar yalnızca 2030 yılına kadar 4 trilyon dolar değerindeki varlığın, iklim değişikliği nedeniyle risk altında olduğunu gösteriyor. Öte yandan, WBCSD’ye üye 115 şirket özelinde yapılan analizde şirketlerin %41’i iklim değişikliği risklerini açıkça raporlarında tartışırken, yalnızca %9’u iklim değişikliğinin yarattığı fırsatlara değindiği belirtiliyor. Uzun dönemli karlılık hedefleyen şirketler için hem iklim kaynaklı riskleri minimize edebilmek; hem de bu riskleri avantaja çevirecek yeni stratejiler ile ek faydalar yaratabilmek için sürdürülebilirlik konularını ajandalarının üst sıralarına almaları artık mecburiyet halini almıştır” dedi.

SKD Türkiye’nin çatı örgütü WBCSD ve Londra merkezli Danışmanlık Şirketi Radley Yeldar işbirliğiyle geliştirilen, finansal olmayan raporların kalitesini ve etkisini artırmayı amaçlayan bir metodoloji olan Reporting Matters, 2016 yılında Türkiye’ye kazandırıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler