1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. HİDRO

  4. Ilısu HES’in tüm üniteleri üretime hazır

Ilısu HES’in tüm üniteleri üretime hazır

Enerji Günlüğü - Mardin ve Şırnak il sınırlarında Dicle Nehri üzerinde bulunan 1200 MW’lık Ilısu Barajı ve HES inşaatı santral binasında 6. ve...

Ilısu HES’in tüm üniteleri üretime hazır

Enerji Günlüğü - Mardin ve Şırnak il sınırlarında Dicle Nehri üzerinde bulunan 1200 MW’lık Ilısu Barajı ve HES inşaatı santral binasında 6. ve son ünite de enerji üretimi için hazır hale getirildi. 

Ilısu Barajı ve HES inşaatında önemli bir safha daha tamamlandı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bağlı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen, Güneydoğu Anadolu Projesi'nin (GAP) vizyonu olan Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) inşaatında önemli bir safha başarı tamamlandı. 6 üniteden oluşan, her bir ünitesi 200 megavat olmak üzere toplam 1.200 megavat kurulu güce sahip Ilısu Barajı ve HES inşaatı santral binasında 6. ve son üniteye ait 40 ton ağırlığa sahip olan 4,2 metre çapındaki çark başarılı bir şekilde yerine indirildi. 

Bu işlemle birlikte 6. ünite de enerji üretimi için hazır hale getirildi. Ön yüzü beton kaplı kaya dolgu barajlar kategorisinde, gövde hacmi ve kret uzunluğu bakımından dünyanın en büyük barajı olan Ilısu Barajı’nda menba ve mansap parapet beton imalatları ve kül dolgu imalatlarına devam ediliyor. 

Proje ile Yılda Ortalama 4,12 Milyar Kilowat.saat Enerji Üretilecek Temelden 135 metre yükseklikte inşa edilen Ilısu Barajı ve HES ile yılda ortalama 4,12 milyar kilowat.saat enerji üretilecek. 

GAP’ın can damarı olan Ilısu Barajı aynı zamanda Cizre Barajı'nın da yapımına imkan sağlayacak. Böylece iki baraj tamamlandığında 1 milyon 200 bin dekar zirai arazi sulamaya açılacak. 

 
İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler