1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. HİDRO

  4. Ilısu HES Mayıs’ta elektrik üretimine başlıyor

Ilısu HES Mayıs’ta elektrik üretimine başlıyor

DSİ tarafından GAP Projesi kapsamında Mardin ve Şırnak il sınırlarında Dicle Nehri üzerinde kurulan 1200 MW’lık Ilısu Barajı ve HES, Mayıs ayı itibariyle elektrik üretmeye başlayacak.

Ilısu HES Mayıs’ta elektrik üretimine başlıyor

Enerji Günlüğü - DSİ tarafından GAP Projesi kapsamında Mardin ve Şırnak il sınırlarında Dicle Nehri üzerinde kurulan 1200 MW’lık Ilısu Barajı ve HES, Mayıs ayı itibariyle elektrik üretmeye başlayacak.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bağlı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen, Güneydoğu Anadolu Projesi'nin (GAP) vizyonu olan Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) 2020 yılı Mayıs ayında elektrik üretimine başlayacak. 

BARAJ SU TUTMAYA AĞUSTOS’TA BAŞLAMIŞTI

Geçen yılın Ağustos ayı itibarıyla su tutulmaya başlanmasıyla baraj gölünde su seviyesi 114 metreye, biriken su miktarı da 7,6 milyar metreküpe ulaştı. Ilısu'da su seviyesi 12 metre daha yükselecek. Barajda suyun dolusavak kotuna ulaşmasıyla karşıdan alışlı 6 radyal kapaklı dolusavak yapısının test işlemlerinde sona gelindi. Bir ve ikinci türbinde test çalışmaları süren barajda mayıs ayında enerji üretimine başlanacak.

EKONOMİYE YILDA 2,5 MİLYAR LİRA KATKI SAĞLAYACAK

Ülke ekonomisine yıllık 2,5 milyar lira katkı sunacak barajda, 10,5 milyar metreküp su depolanacak. 1200 megavat kurulu gücü ve yılda üreteceği yaklaşık 4,12 milyar kilovatsaat enerji ile kurulu güç bakımından Atatürk, Karakaya ve Keban'dan sonra ülkenin en büyük 4. barajı olacak Ilısu Barajı, Diyarbakır, Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak başta olmak üzere bölgenin kalkınmasına katkı sağlayacak.

 

İlgili Haberler