1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. HİDRO

  4. Ilısu HES’in ilk türbini yarın üretime başlıyor

Ilısu HES’in ilk türbini yarın üretime başlıyor

Dicle Nehri üzerinde kurulan Türkiye’nin 4. büyük hidroelektrik santrali 1200 MW’lık Ilısu Barajı ve HES’in 6 türbininden 200 MW’lık ilki 19 Mayıs'ta elektrik üretmeye başlıyor.

Ilısu HES’in ilk türbini yarın üretime başlıyor

Enerji Günlüğü - Dicle Nehri üzerinde kurulan Türkiye’nin 4. büyük hidroelektrik santrali 1200 MW’lık Ilısu Barajı ve HES’in 6 türbininden 200 MW’lık ilki 19 Mayıs'ta elektrik üretmeye başlıyor.

Türkiye'nin en büyük elektrik üretimi projelerinden biri olan ve sınıfında Dünyanın en büyük gövdesine sahip olan Ilısu Barajı ve HES’in altı tribününden 200 MW kurulu gücündeki ilki, 19 Mayıs 2020 Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda hizmete alınacak. 

1 MİLYON NÜFUSLU BİR ŞEHRİN YILLIK ELEKTRİK İHTİYACI KARŞILANABİLECEK

İlk türbinin devreye girmesi ile yıllık 687 Milyon kWh hidroelektrik enerji üretimi hedeflenmekte olup, yıllık 355 milyon TL ilave gelir artışı sağlanması planlanıyor. Bu üretim rakamı 1 milyon nüfuslu bir şehrin yıllık enerji ihtiyacının karşılanması anlamına geliyor.

2020 SONU TAM KAPASİTE HEDEFLENİYOR

İlk türbinin ardından her ay bir türbinin daha hizmete alınması ve yılsonuna kadar Ilısu Barajı’nda tam kapasite üretime geçilmesi hedefleniyor. Ilısu Barajı tam kapasite ile üretime başladığında yıllık 4 milyar 120 milyon kWh elektrik üretecek, ve milli ekonomiye yıllık 412 milyon dolar katkı sağlayacak.

Elektrik üretiminin yanı sıra Ilısu Barajı’nda regüle edilen ve daha sonra inşa edilecek Cizre Barajı’na bırakılan sularla Nusaybin, Cizre, İdil, Silopi Ovalarında toplam 765 000 dekar alanın modern teknikler ile sulanması ve yılda 1 milyar 168 Milyon KWh enerji üretilmesi mümkün olabilecek. Cizre Barajı tamamlandığında yıllık 1 Milyar TL ilave gelir artışı sağlanması hedefleniyor. 

 

Etiketler : , ,
İlgili Haberler