1. YAZARLAR

  2. Sabiha KÖTEK

  3. İmamoğlu’ndan temiz enerji seferberliği 
Sabiha KÖTEK

Sabiha KÖTEK

Yazarın Tüm Yazıları >

İmamoğlu’ndan temiz enerji seferberliği 

İstanbul’un yeni Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, seçimlerden 17 gün sonra mazbatasını aldı ve görevine başladı. 

Yaşanan tüm tartışma ve polemiklerin ötesinde yeni başkanın seçim sürecinde mega kent İstanbul için enerji ile ilgili ne tür vaatlerde bulunduğuna bir göz atalım istiyorum. Çünkü başlı başına bir ülke potansiyeline sahip İstanbul hem yeni, temiz ve inovatif enerji çözümlerine çok ihtiyaç duyuyor, hem de bu alanda kelebek etkisi yaratacak muazzam bir potansiyele sahip. 

Ekrem İmamoğlu, seçimlerden önce yaptığı açıklamalarda, yenilenebilir enerji, atık yönetimi, enerji verimliliği ve iklim değişikliğiyle mücadele ve adaptasyon gibi konulara bütüncül ve planlı bir yaklaşımı mümkün kılacak bir eylem planını altı ay içinde hazırlayıp uygulayacaklarını söylemişti. 

İmamoğlu’nun sözünü ettiği İstanbul İklim Eylem Planı’nın, ilgili tüm kent paydaşlarının, ilçe belediyelerinin, kurum temsilcilerinin, sivil toplum örgütlerinin sürecin tamamına katılımıyla hayata geçirilmesi öngörülüyor. 

Peki İstanbul İklim Eylem Planı ile neler öngörülüyor? Ana hatlarıyla bir göz atalım isterseniz. 

ÖNCELİK TEMİZ ENERJİNİN

“Temiz enerji çok önemli önceliğimiz olacak” diyen İmamoğlu, İstanbul’da yenilenebilir enerji seferberliği ilan edeceği sözünü veriyor. Bu kapsamda yenilenebilir enerji üretimine yönelik kooperatiflerin kurulması teşvik edilecek. Özellikle kırsal bölgelerde yaşayan nüfusun kendi enerjisini üretmesi kooperatifler aracılığıyla sağlanacak. Böylece karbon salımı azaltılarak, küresel ısınma ve çevre kirliliğine olumlu etki sağlanacak. 

GÜNEŞ ENERJİSİ ETKİN KULLANILACAK

İlk gözümüze çarpan güneş enerjisine ilişkin belirlenen somut hedefler. GES’lerin kurulabileceği alanlara yönelik detaylı analizler yapılacak ve ‘Güneş Enerji Santrali’ kooperatifleri desteklenip, teşvik edilecek.

Güneş enerjisi sektörünün son dönemde umudunu bağladığı çatı kurulumları için İmamoğlu, 100 bin çatıya güneş enerjisi kurulumu vaadinde bulunuyor. Yine İstanbul’un bütün sokak ve park lambalarının kendi ürettiği enerjiyi kullanmasını sağlamak için kademeli olarak güneş enerjisiyle çalışacak şekilde dönüştürülmesi hedefleniyor. 

OTOPARK GÜNEŞ SANTRALLERİ KURULACAK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait kapalı ve açık otoparkların güneş enerjisi santrallerine dönüştürülmesi de hedefler arasında. OGES’lerin (Otopark Güneş Enerji Santralleri) hızla devreye alınması planlanıyor. Bir diğer proje de Atatürk Olimpiyat Enerji Arena ile atıl durumdaki Atatürk Olimpiyat Stadı’nın çatısına güneş panelleri yerleştirmek.

İSTANBUL YEŞİLLENECEK 

İstanbul içinde yeşil koridorlar oluşturulacak ve kişi başına başına düşen yeşil alan miktarı 3 katına çıkarılacak. Böylece hava kirliliği de önemli oranda azaltılacak. 

Yine İstanbul’da planlanacak bina bazlı ve bölgesel kentsel yenileme çalışmalarında enerji verimliliğine yönelik uygulamalar teşvik edilecek. Yeni yapılarda, ısı yalıtım standartları, yenilenebilir enerji, gri su kullanımı gibi düzenlemelerle kentsel yapılaşmada karbon salımı minimuma indirilecek. 

ATIK YOK KAZANÇ VAR PROJESİ YOLDA

Çevreyi olumsuz etkileyen atık sorunu da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yeni başkanı tarafından öncelik verilecek başlıklardan bir diğeri. “Atık Yok Kazanç Var” projesi ile sorunun ana kaynağı olan aşırı tüketimi önlemeye dönük çözümler geliştirilecek. 

Atık sorununun diğer nedenleri arasında yer alan bilinçsiz toplama ve yetersiz geri dönüşüm konularında da bilinçlendirme çalışmalarına başlanacak. Okullardan başlayarak sıfır atık konusunda, ayrıştırma konusunda gerekli bilinçlendirme ve farkındalık sağlanacak. 

MARMARA DENİZİ’NDE YÜZÜLEBİLECEK

“Marmara denizi ölü bir denize dönüşmek üzere” diyen İmamoğlu konuyu bölgesel, ulusal ve uluslararası olarak ele alacaklarını belirtiyor. Bu sorunun çözümü için mevcut arıtma tesislerini hızla ileri biyolojik arıtma tesisine dönüştüreceklerini belirten İmamoğlu, Marmara’nın yeniden canlanacağını, İstanbuluların herhangi bir plajdan güvenle denize girebileceklerini ve lüferin İstanbul’u terk etmeyeceğini söylüyor. 

Umudumuz bu vaatlerin de diğer bir çok seçim vaadi gibi rafa kaldırılmaması. Tüm bu vaadlerin gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceğini hep beraber takip edeceğimizi buraya not edelim. 

Önceki ve Sonraki Yazılar