1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. İspanya elektrik faturalarında KDV indirimini uzattı

İspanya elektrik faturalarında KDV indirimini uzattı

İspanya, yüksek elektrik faturalarını düşürmek amacıyla geçici önlem olarak yılın ikinci yarısı için uyguladığı KDV indirimini 5 ay daha uzattı. 

İspanya elektrik faturalarında KDV indirimini uzattı

Enerji Günlüğü - İspanya, yüksek elektrik faturalarını düşürmek amacıyla geçici önlem olarak yılın ikinci yarısı için uyguladığı KDV indirimini 5 ay daha uzattı. 

İspanya hükümet sözcüsü Isabel Rodriguez, enerjiden alınan vergilere uygulanan indirimin 2022 yılı Mayıs ayına kadar uzatıldığını açıkladı. İspanya, yüksek elektrik faturalarını düşürmek için 2021 yılının ikinci yarısında elektrik faturalarından alınan KDV oranını %21’den %10’a indirmişti.

İspanya Çevre ve Enerji Bakanı Teresa Ribera Haziran ayında yaptığı açıklamada, İspanya hükümetinin yüksek toptan elektrik fiyatlarının tüketici faturaları üzerindeki etkisini hafifletmek için alınan geçici önlemlerin bir parçası olarak, yılın üçüncü çeyreğinde elektrik üretiminde toplam yüzde 7'lik bir vergiyi askıya alacağını açıklamıştı. Ribera, üç aylık vergilerin askıya alınmasının yanı sıra, elektrikte katma değer vergisinin (KDV) altı aylık süre için yüzde 21'den yüzde 10'a indirileceğini de belirtmişti.

 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler