1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. İspanya elektrik şirketlerinden vergi alacak

İspanya elektrik şirketlerinden vergi alacak

İspanyol hükümeti, elektrik şirketlerinin artan karlarından pay almak için yeni bir vergi hazırlıyor.

İspanya elektrik şirketlerinden vergi alacak

Enerji Günlüğü - İspanya, elektrik şirketlerinin yüksek elektrik fiyatları nedeniyle elde ettikleri yüksek karlardan vergi alınması için hazırlık yapıyor.

Pandemi sonrası ekonomideki canlanmanın neden olduğu güçlü talep ve ardından Ukrayna'daki savaşın uluslararası gaz fiyatlarını arttırması nedeniyle İspanya'da elektrik fiyatları son bir buçuk yılda önemli ölçüde arttı.

İspanya Bütçe Bakanı Maria Jesus Montero, yaptığı açıklamada, İspanyol hükümetinin elektrik şirketlerinin enerji fiyatlarının artırdığı karlar için yeni bir vergi hazırladığını söyledi. Montero, “Hükümetin bakış açısına göre, elektrik şirketlerinin kârları fahiş olduğundan, onlardan daha yüksek bir katkı isteyebileceğimizi düşünüyoruz” ifadesini kullandı.

Montero, elektrik hizmetlerinden alınan bu verginin, hükümet tarafından geçirilen ve 10 milyar euro (10.56 milyar dolar) ile 11 milyar euro arasında olduğunu tahmin edilen önlemlerin yüksek maliyetini finanse etmede kullanılacağını kaydetti.

Bakanlık olarak getirilecek bu verginin teknik detayları üzerinde çalışmaların sürdüğünü belirten İspanyol bakan, verginin oranı veya zamanlaması ile ilgili herhangi bir açıklamada bulunmadı. 

Öte yandan elektrik şirketleri, oranların önceden sabitlendiği ve enerji geçiş planlarını yürütmek için gereken uzun vadeli yatırımları önlememesi için hükümet müdahalesi nedeniyle yüksek toptan piyasa fiyatlarından yararlanmadıklarını açıkladılar.

 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler