1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ilk karbon satışını gerçekleştirdi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ilk karbon satışını gerçekleştirdi

İBB iştiraklerinden İSTAÇ, İngiliz Numerco şirketine 10 bin tonluk karbon kredisi satışı yaparak ilk karbon satışını gerçekleştirdi. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ilk karbon satışını gerçekleştirdi

Enerji Günlüğü - İBB iştiraklerinden İSTAÇ, İngiliz Numerco şirketine 10 bin tonluk karbon kredisi satışı yaparak ilk karbon satışını gerçekleştirdi. 

Odayeri ve Kömürcüoda depolama alanlarında evsel atıktan enerji üreterek Uluslararası karbon piyasasının önde gelen kuruluşu Gold Standard denetiminde karbon kredisi kazanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İSTAÇ, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarihinde bir ilke imza attı. İngiliz enerji şirketi Numerco ile temasa geçen İSTAÇ, anlaşma sağladı ve ön satış olarak 10 bin tonluk karbon kredisini sattı. 

İSTAÇ, elindeki 6,5 milyon tonluk karbon kredisini uluslararası pazarda satmak için girişimlerini sürdürüyor. Şirket, Eyüpsultan’da kuracağı atık yakma ve biyometanizasyon tesisleri için de karbon kredisi başvurusu yaptı ve kabul edildi.

KARBON KREDİSİ PİYASASI

Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi kapsamında 2005’te yürürlüğe giren Kyoto Protokolü,  iklim değişikliğine neden olan sera gazı salımını azaltmayı hedefliyor. Anlaşma, taraf ülkelere, karbon salımı kotası tanıyor. Karbon salımını azaltmak için Kyoto Protokolü mekanizmalardan biri de “Emisyon Ticareti” mekanizması. Herhangi bir ülke ya da üretici kendi kotasını aşarsa, daha az karbon salımı yapan ülke ya da üreticiden karbon kotası satın alabiliyor. On iki yıl önce, 2008 yılında, işlem hacmi 126 milyar dolar olan Karbon Piyasası’nın bu yıl ki değerinin yaklaşık 3,1 trilyona ulaşması bekleniyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler