1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. İzmir plastik atıksız şehir olacak

İzmir plastik atıksız şehir olacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2025 ile 2030 yılları arasında bir tarihe dek şehrin plastik atıklarının doğaya karışmayacağını taahhüt etti. 

İzmir plastik atıksız şehir olacak

Enerji Günlüğü - İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2025 ile 2030 yılları arasında bir tarihe dek şehrin plastik atıklarının doğaya karışmayacağını taahhüt etti. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, plastik kirliliğini önleme konusunda önemli bir adım atarak WWF’in (Dünya Doğayı Koruma Vakfı), “Doğada Plastiğe İzin Yok” kampanyasına tam uyma vaadinde bulundu. WWF’in “Plastik Atıksız Şehirler Ağı”na katılma kararı alan İzmir Büyükşehir Belediyesi, böylelikle İzmir’in 2025 ile 2030 yılları arasında bir tarihe dek plastik atıkların doğaya karışmadığı bir şehir olacağını duyurdu.

Akdeniz’de plastik kirliliğine dikkat çekmek için yola çıkan WWF’in Blue Panda yelkenlisinin İzmir’i ziyareti sırasında, şehrin Plastik Atıksız Şehirler Ağı’na katılımı için bir protokol imzalandı. Protokol imza töreni WWF’in Blue Panda yelkenlisinde gerçekleşti.

PLASTİK KİRLİLİĞİ TÜM EKOSİSTEMİ TEHDİT EDİYOR

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer törende yaptığı konuşmasında, ‘Bugün gezegenimizin geldiği nokta itibariyle, aşırı tüketim ve endüstriyel atıklar sonucunda plastik kirliliği, ne yazık ki başta denizler olmak üzere, tüm ekosistemi tehdit ediyor. Çağlar boyunca çok çeşitli ve zengin bir ekosisteme sahip olan Akdeniz’de de bu tehlike, ciddi boyutlara ulaşmış durumda. İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu gerçeği esas alan ve sadece insanların yaşamını gözeten bir şehir olmanın ötesinde bir vizyonla hareket ediyor. İnsanın, doğadaki tüm varlıklarla; havayla, suyla, iklimle barışık bir hayat sürdüğü bir geleceği inşa etmeyi hedefliyor” görüşlerine yer verdi.

Dünya genelinde her yıl denizlere karışan 8 milyon ton plastik atığın önüne geçmek için yeni politikaların geliştirilmesi, üretim sektörü için yeni teşviklerin oluşturulması ve tüketim tarafında ise plastikten kaçınma, plastik kullanımını azaltma, yeniden kullanımı arttırma ve etkin atık yönetimi için yeni yaratıcı modellerin benimsenmesi gerekiyor.

İzmir, imzaladığı Plastik Atıksız Şehirler deklarasyonu ile bu konuda kaydedeceği yıllık ilerlemenin izlenmesini ve raporlanmasını da kabul etmiş bulunuyor.

Önceki ve Sonraki Haberler