1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. İzmir’de iklim krizine karşı tarım için enstitü kurulacak

İzmir’de iklim krizine karşı tarım için enstitü kurulacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi, iklim krizine karşı uygun tarımsal yöntemleri araştırmak üzere eğitim ve araştırma enstitüsü kuruyor.

İzmir’de iklim krizine karşı tarım için enstitü kurulacak

Enerji Günlüğü - İzmir Büyükşehir Belediyesi, iklim krizine karşı uygun tarımsal yöntemleri araştırmak üzere eğitim ve araştırma enstitüsü kuruyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, iklim değişikliği nedeniyle gelecekte olabilecek kuraklığa karşı vatandaşları bilgilendirmek ve tarımda doğru yöntemleri uygulamalı olarak anlatmak amacıyla eğitim ve araştırma enstitüsü kuruyor. Sasalı Doğal Yaşam Parkı’nın içinde 15 bin metrekarelik alanda yer alacak enstitüde uygulama seraları da olacak.  

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN ETKİLERİ ANLATILACAK

İzmir Doğal Yaşam Parkı’nın doğu bölümünde, 15 bin metrekarelik alanda yer alacak “Sasalı İklime Duyarlı Tarım Eğitim ve Araştırma Enstitüsü”nün 9 ayda tamamlanması planlanıyor. Enstitüde, vatandaşları ve çocukları bilgilendirmek için eğitim salonu, laboratuvar ve kütüphane olacak. Binanın dışında ise iklim değişikliğinin tarıma etkilerini gösteren uygulama seraları kurulacak. İlerleyen yıllarda kuraklık nedeniyle açık alanda tarım yapılamayacağı için seralarla oluşturulan kapalı alanlarda örnek uygulamalar yapılacak. Seraları gezmeden önce öğrencilere ve vatandaşlara iklim değişikliğinin etkileri anlatılacak.  Alanda arılar ve böcekler için uzun uçuşlar sırasında dinlenmelerine olanak sağlayacak 10 adet böcek evi de olacak.

ÜÇ SERADA ALTERNATİF TARIM ÖRNEKLERİ

Kuraklığın, topraksız tarım ve dikey tarım uygulamalarının anlatıldığı 1000 metrekare alana yayılan üç serada ise 2080 yılında oluşabilecek kuraklığa karşı alınacak önlemler hakkında vatandaşlar görsel olarak bilgilendirilecek. Dikey tarım serasını gezenler üst üste raflarda su içinde yetişen ürünleri görüp, kendi seraları için örnek alacak. Açık tarım alanlarının da bulunacağı enstitü bahçesinde 550 metre uzunluğunda “Doğa Esaslı Çözümlerin” anlatıldığı eğitim yolu (Biyo-Bulvar) olacak. Biyo-Bulvar yolu boyunca yağmur sularının yeraltı sularına karışmasını destekleyen ve sel-taşkın riskinin kontrolünü sağlayan su hendekleri olacak. Eğitim rotasında,  proje kapsamında uygulamaların anlatıldığı bilgilendirme panoları yer alacak.

AÇIK TARIM ALANINDA İKİ DOĞAL YÖNTEM

Enstitüyü gezenler açık tarım alanında sırt üstü tarım uygulaması hakkında bilgi sahibi olacak. Bitkilerin köklerini tuzdan uzaklaştırmak için 150 santim yüksekliğinde tümseklerde membran sistemi ile yetiştirilen ağaçlar olacak. Açık tarım alanın bir bölümünde ise biyokömür üretim tesisinde üretilen karbon emisyonunu azaltan ve toprağı verimli hale getiren akıllı toprak uygulaması ile ürün yetiştirilecek.

 

Önceki ve Sonraki Haberler