1. HABERLER

  2. NÜKLEER

  3. Japonya Sinop Nükleer Santrali'nden vaz mı geçiyor?

Japonya Sinop Nükleer Santrali'nden vaz mı geçiyor?

Enerji Günlüğü - Japonya’nın daha yüksek standartlarda güvenlik önlemleri mecburiyeti ve Türk Lirası'ndaki değer kaybı nedeniyle maliyeti artan Sinop...

Japonya Sinop Nükleer Santrali'nden vaz mı geçiyor?

Enerji Günlüğü - Japonya’nın daha yüksek standartlarda güvenlik önlemleri mecburiyeti ve Türk Lirası'ndaki değer kaybı nedeniyle maliyeti artan Sinop Nükleer Santral projesinden vazgeçmeyi değerlendirdiği kaydedildi.

Japon Nikkei gazetesi, Japonya'nın Türkiye'de nükleer enerji santrali kurma projesinden vazgeçmeye hazırlandığını yazdı. Nikkei, maliyet artışının temel nedenlerinin 2011 yılında Japonya'daki Fukushima nükleer santralinde meydana gelen nükleer kazanın ardından daha yüksek standartlarda güvenlik önlemleri mecburiyeti ve Türk Lirası'nda yaşanan değer kaybı olduğunu yazdı.

Japonya'nın liderliğinde kamu ve özel kurumların oluşturduğu bir konsorsiyum tarafından üstlenilen projenin maliyetinin ilk tahminlerin iki katına çıkarak yaklaşık 5 trilyon yene (44 milyar dolar) yükseldiği ve bu durumun, projenin birincil müteahhidi olan Mitsubishi Heavy Industries ve diğer ortaklarının projeyi sürdürmesini güçleştirdiği bildirildi.

Japon-Fransız konsorsiyumu Türkiye'nin ikinci nükleer santralini Sinop'a yapmak için anlaşmıştı. Proje, Japonya'nın altyapı ihracı alanında model gördüğü bir girişim olarak görülüyordu.

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler