1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Kalyon güneş paneli fabrikasını için Çinli CETC ile işbirliği yapacak

Kalyon güneş paneli fabrikasını için Çinli CETC ile işbirliği yapacak

Kalyon Enerji, Ankara'da kuracağı entegre güneş panel fabrikası için Çinli CETC ile iş birliği anlaşması imzaladı.

Kalyon güneş paneli fabrikasını için Çinli CETC ile işbirliği yapacak

Enerji Günlüğü - Kalyon Enerji, Ankara'da kuracağı entegre güneş panel fabrikası için Çinli CETC ile iş birliği anlaşması imzaladı.

Kalyon Enerji, YEKA Güneş Projesi kapsamında Ankara'da kuracağı entegre güneş paneli fabrikası için Çin kamu enerji şirketi CETC ile anlaşma imzaladı. Böylece, Türkiye'de ilk yerli güneş paneli üretimine gelecek yıl başlanacak.

Kalyon Enerji, tesisi Çinli CETC ile birlikte devreye alacak. Çinli şirket, tesisi teknolojik olarak kuracak ve 2 yıl boyunca fabrikanın işletmesi ile Ar-Ge projelerinde Kalyon Enerji ile birlikte çalışacak. Tesiste istihdam edilen personelin eğitimlerine Çin'de başlanacak ve bu eğitimler, kuruluma paralel olarak Türkiye'de devam edecek.

Söz konusu tesisin yapımı için CETC'nin yanı sıra tasarım firması EDRI ve silikon ingot makinaları üreticisi Jıngsheng ile de iş birliği yapıldı.

400 milyon dolarlık yatırımla hayata geçen fabrika, çağımızın en önemli araçlarının temelini oluşturan silikon işleme teknolojisini ülkemize kazandırırken ingot, wafer, hücre ve modül imalatını ilk defa tek çatı altında (entegre) yapabilen dünyadaki sayılı tesislerden biri olacak.

 

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler