1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Karaosmanoğlu: İklim mücadelesinde lider yerli güç yenilenebilir

Karaosmanoğlu: İklim mücadelesinde lider yerli güç yenilenebilir

SÜT-D Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, Türkiye’nin iklim değişimiyle mücadelesinin lider yerli güçlerinin güneş, rüzgâr, su ve biyokütle olduğunu söyledi.

Karaosmanoğlu: İklim mücadelesinde lider yerli güç yenilenebilir

Enerji Günlüğü - SÜT-D Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, Türkiye’nin iklim değişimiyle mücadelesinin lider yerli güçlerinin güneş, rüzgâr, su ve biyokütle olduğunu söyledi.

"Küresel %100 Yenilenebilir Enerji Platformu" girişimi ile Yenilenebilir Enerji Elçisi ve Vahşi Şarkıcı lakaplı Ruslana tarafından başlatılan ve başta öğrencilerin "Gelecek İçin Cuma Günü" platformu olmak üzere çok sayıda sivil toplum örgütünce desteklenen "Yenilenebilir Enerji Günü" bu yıl ilk kez Birleşmiş Milletler (BM) Bonn Yerleşkesi'nde sürmekte olan Bonn İklim Değişimi Konferansı paralelinde, 22 Haziran 2019 günü kutlandı. İngilizce kısaltması "REnew Day" içinde günü yenileme, yeni bir bir gün, canlanma gibi güzellikler saklı bu günde "Gelecek İçin Dünyamızı Değiştirme" hedefi vurgulandı. 

İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Sürdürebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu ülkemizin yenilenebilir enerji kaynakları teknik potansiyeli önemine dikkat çekerek Türkiye'nin iklim değişimiyle mücadelesinin lider yerli güçleri güneşimiz, rüzgârımız, suyumuz ve biyokütlemizdir  dedi.

Bu anlamlı günün kısa zamanda BM resmi günlerinden biri olarak ilan edilmesini beklediğini belirten Karaosmanoğlu, “SÜT-D olarak sürdürülebilirlik yönetiminde yenilenebilir kaynaklı enerjinin yerinin olmaz ise olmaz olduğunu, düşük karbon ekonomisi yolunda yenilenebilir kaynaklı enerji payının artması gerektiği savunuyor ve eylemlerinde bu hususu öncelikliyoruz. Başta enerji sektöründeki yol arkadaşlarımız olmak üzere paydaşlarımızın Yenilenebilir Enerji Günü'nü kutluyoruz dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler