1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Karsan Avrupa’da ilk otonom elektrikli otobüs satışını gerçekleştirdi

Karsan Avrupa’da ilk otonom elektrikli otobüs satışını gerçekleştirdi

Karsan, gerçek yol koşullarına uyarlanmış ilk otonom sürüş özelliklerine sahip elektrikli otobüsü Otonom Atak Electric’in Avrupa’da ilk satışını Romanyalı BSCI şirketine yaptı.

Karsan Avrupa’da ilk otonom elektrikli otobüs satışını gerçekleştirdi

Enerji Günlüğü - Karsan, gerçek yol koşullarına uyarlanmış ilk otonom sürüş özelliklerine sahip elektrikli otobüsü Otonom Atak Electric’in Avrupa’da ilk satışını Romanyalı BSCI şirketine yaptı.

Türkiye’de ürettiği elektrikli toplu taşıma araçlarını dünyaya ihraç eden Karsan, yine bir Türk şirketi olan ADASTEC ile gerçekleştirdiği işbirliği kapsamında, Seviye-4 otonom sürüş çalışmalarına başladığı Atak Electric modelinde ilk siparişini aldı. Romanya teknoloji şirketlerinden BSCI, Ploeşti şehrindeki Endüstri Parkı içinde  kullanılmak üzere bir adet Otonom Atak Electric siparişi verdi. 

Proje kapsamında tanımlanmış bir alanda pilot servis hizmeti verecek olan Otonom Atak Electric, yıl sonuna kadar BSCI firmasına teslim edilecek. Karsan, Romanya’ya gerçekleştireceği teslimatla birlikte, 8 metre sınıfında Avrupa’da ilk otonom proje satışını gerçekleştirmiş olacak.

SEVİYE-4 OTONOM ENTEGRE EDİLECEK

Karsan’ın Ar-Ge ekibi tarafından gerçekleştirilecek projede, Atak Electric’e Seviye-4 Otonom sürüş özellikleri kazandırılacak. Proje kapsamında, otonom araçlarla ilgili çalışmalar gerçekleştiren Türk şirketi ADASTEC ile işbirliği yapan Karsan, prototip seviyesindeki ilk Otonom Atak Electric aracını Ağustos ayında tamamlamayı planlıyor. ADASTEC tarafından geliştirilmiş olan Seviye-4 Otonom yazılımlarının Atak Electric elektrik-elektronik mimarisine ve elektrikli araç yazılımlarına entegrasyonu gerçekleştirilerek, otonom sürüş özellikleri kazandırılacak olan Atak Electric’in test, simülasyon ve validasyon çalışmaları ise yıl sonuna kadar devam edecek.

KISA SÜRE İÇİNDE AVRUPA’NIN DİKKATİNİ ÇEKTİK

Dünyayı etkisi altına alan Yeni Tip Koronavirüs (Covid-19) salgınına rağmen Karsan ailesinde yenilikçi üretim heyecanının sürdüğüne değinen  Karsan CEO’su Okan Baş, “Seviye-4 otonom sürüş özellikleri kazandırmayı hedeflediğimiz Otonom Atak Electric’te, kısa süre içerisinde Avrupa’nın dikkatini çektik ve Romanya’nın önemli teknoloji şirketlerinden birisi olan BSCI’dan siparişimizi aldık. Bu sipariş, projeye olan inancımızı daha da kuvvetlendiriyor. Ağustos ayında prototipini tamamlayacağımız Otonom Atak Electric, gerçek yol koşullarına uyarlanmış ilk otonom sürüş özelliklerine sahip elektrikli otobüs olacak. Ayrıca, yıl sonuna kadar teslim etmeyi planladığımız bu siparişle, 8 metre sınıfında Avrupa’da ilk otonom proje satışını da gerçekleştirmiş olacağız” dedi. 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler