1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Karsan’ın Atak Electric modeliyle seviye 4 otonom sürüş

Karsan’ın Atak Electric modeliyle seviye 4 otonom sürüş

Karsan Atak Electric modeli otobüslerine Adastec destekli otonom sürüş özellikleri kazandırmak üzere çalışma başlattı. 

Karsan’ın Atak Electric modeliyle seviye 4 otonom sürüş

Enerji Günlüğü - Karsan Atak Electric modeli otobüslerine Adastec destekli otonom sürüş özellikleri kazandırmak üzere çalışma başlattı. 

Karsan, Adastec markasının yazılım desteği ile otonom sürüş özelliklerine sahip toplu taşıma araçları için çalışmalara başladı. Çalışmalar, elektrikli otobüs modeli Atak Electric’e seviye 4 otonom sürüş özellikleri kazandırmakla başlıyor. 

Konuyla ilgili bilgiler veren Karsan CEO’su Okan Baş, “Uzak gibi görünen teknolojileri hızla adapte edebilme çevikliğimiz en güçlü kaslarımızdan biri. Atak Electric’te, Seviye-4 Otonom yani sürücü yardımı olmadan dinamik sürüş gerekliliklerinin tümünün, otomatik bir sürüş sistemi tarafından yapılması için çalışmalarımız başladı. Önümüzdeki Ağustos ayı içerisinde prototipini tamamlamayı planlıyoruz. Otonom Atak Electric’in simülasyon ve validasyon testlerini ise, Bursa’daki Hasanağa fabrikamızda gerçekleştireceğiz. Bununla beraber, yılsonu itibariyle Otonom Atak Electric’i kullanıma hazır seviyeye ulaştıracağız” dedi.

PROTOTİP AĞUSTOS 2020’DE HAZIR
Otonom araçlarla ilgili çalışmaları bulunan ve bir Türk firması olan Adastec ile iş birliği gerçekleştiren Karsan, prototip seviyesindeki ilk Otonom Atak Electric aracını Ağustos ayında tamamlamayı planlıyor. 

Karsan CEO’su Okan Baş, “Bir yılda yüzde 100 elektrikli iki toplu taşıma aracını seri üretime geçiren ilk ve tek Türk markası olmuştuk. Karsan olarak, geleceğin taşımacılığını şekillendirmek üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Elektrikli ve otonom araçlar çok önem verdiğimiz bir konu. Markamızın da vizyonunu temsil ediyor. Jest Electric ve Atak Electric’i dünyanın dört bir yanına ihraç etmeyi sürdürürken, bir yandan da 2020 yılı için planladığımız ve bir süredir üzerinde çalıştığımız otonom araçlar için ilk adımı atmanın sevincini yaşıyoruz” diye konuştu.

OTONOM ATAK ELECTRİC YILSONUNA HAZIR
Okan Baş, Atak Electric’e otomasyon dışında da birçok özellik kazandıracaklarını belirtti ve şunları ekledi, “Otomatik sürüş fonksiyonlarının yerine getirilebilmesi için radar, lidar, termal kamera gibi, araç çevresindeki canlı ve cansız tüm varlıkların tespit edilmesini sağlayan özel ekipmanlar da kullanıyoruz. Yılsonu itibariyle Otonom Atak Electric’i kullanıma hazır seviyeye ulaştıracağız”. 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler