1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Kendi elektriğini üreten akıllı ev!

Kendi elektriğini üreten akıllı ev!

Enerji Günlüğü - Bursalı yüksek mimar, enerjideki dışa bağımlılığı azaltmak için çevreci imkanlarla yeni bir projeye imza attı. Akıllı evdeki...

Kendi elektriğini üreten akıllı ev!

Enerji Günlüğü - Bursalı yüksek mimar, enerjideki dışa bağımlılığı azaltmak için çevreci imkanlarla yeni bir projeye imza attı. Akıllı evdeki güneş enerjisi sistemi; ısınma, soğutma, aydınlatma ve havalandırmanın tamamına yetiyor, üretilen enerjinin yüzde 40'lık bölümü de satılabiliyor. Enerji mimarı Erengezgin, bir ay içerisinde tamamlanacak güneş evinin ardından bu kez ‘güneş okulu’ projesine başlayacaklarını açıkladı. Şimdilik İzmir yolundaki hipermarketin bahçesinde kurulan modüler güneş evi, 77 metrekare olarak tasarlandı. Güneş panellerin de konulacağı ev yağmur sularını da biriktirecek. Biriken sular hem bahçenin sulanmasında kullanılacak hem de arıtılarak yeniden kullanıma sunulacak. Evin sadece enerji üretiminde değil, atık kontrolü konusunda da bir hayli önemli özelliklere sahip olacağını anlatan Erengezgin, biyolojik yöntemle evin atıkları geri dönüşüme tabi tuttuğunu söyledi. Çatıya düşen yağmur suyunu toplayıp, biyolojik yöntemle arıtacaklarını ve klozet rezervuarlarında kullanacaklarını anlatan Erengezgin, damlama sulama ve temizlik için de aynı suyun kullanılacağını dile getirdi. Uzmanların ‘içilebilir’ demesine rağmen bir tek içmede kullanılmayacağının altını çizen Çelik Erengezgin, modüler güneş evinin toplam kullanım alanının 77 metrekare olduğunu ve 1,5 katlı olarak tasarlandığını ifade etti.

Erengezgin sözlerini şöyle sürdürdü: “Satış fiyatı da uygun. Metrekaresi bin lira ile 2 bin lira arasında değişiyor. Taş çatlasa 100 metrekarelik ahşap güneş evi 200 bin liraya mal olur. Kimse kusura bakmasın ama kapısı penceresi ahşap bir evi müteahhitler metrekaresini 4-5 bin liradan satıyor. Kooperatif kurulabilir. Seri üretime geçilirse tabii ki fiyatlar aşağıya çekilir. 100 tane ahşap ev olursa fiyat inecektir. Kendime ait 11 bin metrekarelik arsa için planlamıştık, metrekaresi bin 150 liraya inmişti. Halk bunu benimsesin, seri üretime geçelim. "Hepsini biz yapacağız" diye bir şey yok, yeter ki Türkiye kazansın. Ülke olarak enerjiye yıllık 70 milyar doların üzerinde para harcıyoruz. Her sene enerji artış oranımız yüzde 8 olarak ölçüldü. Güneşi yer altı kaynaklarını kullanmak yerine petrol, doğalgaz satmak isteyenlerin global dayatmasıyla ticari meta haline geldik. Enerji tüketimimiz 20 sene sonra 2 trilyon dolara ulaşıyoruz. Bu parayla bir ülke baştan inşa edilir. Bugünden akıllı davranıp kendi enerjisinin tamamını üretecek evler yaparsak bağımsız oluruz. ‘Petrol vermezlerse yaşayamıyoruz’ diyorsak bağımsız değiliz ki, öyle zannediyoruz.”

Önceki ve Sonraki Haberler