1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. Muğla’da rüzgar santrali kurulacak

Muğla’da rüzgar santrali kurulacak

Alman enerji şirketi Enercon, 781 milyon TL’yi aşan bir yatırımla YEKA RES-2 kapsamında kurulum hakkı elde ettiği Muğla’da 61 MW kurulu gücünde Gaia RES kuracak.

Muğla’da rüzgar santrali kurulacak

Enerji Günlüğü - Muğla’nın Köyceğiz ve Ula İlçeleri sınırları içerisinde 61 MW kurulu gücünde Gaia Rüzgar Enerji Santrali (RES) kurulup işletilecek.

Almanya merkezli rüzgar türbini üreticisi Enercon, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından 2019 yılında düzenlenen Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı-2 (YEKA 2 RES) ihalelerinde Muğla’da kurulumuna hak kazandığı  Rüzgar Enerji Santrali (RES) kurulum çalışmalarına başlıyor. Şirketin Türkiye kolu EN 2 Rüzgar Enerjisi Yatırım A.Ş. tarafından Muğla İli, Köyceğiz ve Ula İlçeleri sınırları içerisinde 61 MW kurulu gücünde Gaia Rüzgar Enerji Santrali (RES) kurulup işletilecek. Projenin değerinin 781 milyon TL’yi aşması bekleniyor. 

Proje kapsamında toplam 20 adet Enercon E-138 EP3 E2 / IEC S Class model rüzgar türbini kurulacak. Türbinlerin yılda yaklaşık 258 milyon kWh elektrik üretmesi bekleniyor. Santralin ekonomik ömrü ise 49 yıl olarak öngörülüyor. 

YEKA RES-2 kapsamında toplam kurulu gücü 1000 MW olacak şekilde kurulacak olan RES’lerin işletmeye girmesiyle birlikte her yıl yaklaşık 3,8 milyar kWh elektrik enerjisinin üretilmesi planlanıyor.

Enerji Günlüğü

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler