1. HABERLER

  2. NÜKLEER

  3. Nükleer buzkıran Yakutia St. Petersburg’da suya indi

Nükleer buzkıran Yakutia St. Petersburg’da suya indi

Rosatom, nükleer enerjiyle çalışan buzkıran Yakutia’nın teslimat tarihinin 2024’ün Aralık ayı olduğunu duyurdu.

Nükleer buzkıran Yakutia St. Petersburg’da suya indi

Enerji Günlüğü - Rus şirket Rosatom, nükleer enerjiyle çalışan üçüncü seri buzkıran Yakutia’nın denize indirildiğini ve teslimat tarihinin 2024 yılının sonu olarak belirlendiğini açıkladı.

Baltic Shipyard AŞ tarafından inşa edilen üçüncü seri evrensel nükleer enerji ile çalışan buzkıran Yakutia'nın denize indirilmesi dolayısıyla St. Petersburg’da bir tören düzenlendi. Üçüncü seri evrensel nükleer buzkıran Yakutia'nın Aralık 2024'te teslim edilmesi planlandığı ifade edildi.

2020'de devreye alınan nükleer buzkıran Arktika ve 2022'de devreye alınan ilk seri uluslararası buzkıran Sibir, Kuzey Denizi Rotası (NSR) sularında faaliyet gösteriyor. 2021-2022 yıllarında nükleer buzkıranlar sığ sularda faaliyetlerinin ardından açık denizlerde ve kutup nehirlerinin ağızlarında çalışmaya hazır olduklarını teyit etti.

22220 PROJESİNİN TESLİMATI 2026’DA OLACAK

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom, yıl sonuna kadar 22220 projesinin beşinci ve altıncı nükleer enerjiyle çalışan buzkıranlarının inşası için bir sözleşme imzalayacağını duyurdu.

Öte yandan üçüncü ve dördüncü seri evrensel nükleer buzkıranlar Yakutia ve Chukotka'nın inşaatı devam ederken, dördüncü seri evrensel nükleer buzkıran Chukotka'nın nihai teslimat tarihi Aralık 2026 olarak belirlendi. 22220 projesinin buzkıranlarının ise Kuzey Denizi Rotası’nın nakliye potansiyelinin ortaya çıkarılmasına katkı sağlaması bekleniyor.

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler