1. HABERLER

  2. NÜKLEER

  3. Nükleer üniversite geliyor

Nükleer üniversite geliyor

Enerji Günlüğü - 20 yıl içinde yerli nükleer santral kurabilecek seviyeye gelme hedefi koyan Türkiye, bu alanda enerji üniversitesi kurmak için de kolları...

Nükleer üniversite geliyor

Enerji Günlüğü - 20 yıl içinde yerli nükleer santral kurabilecek seviyeye gelme hedefi koyan Türkiye, bu alanda enerji üniversitesi kurmak için de kolları sıvadı. Sabah’tan Mehmet Ali Berber’in haberine göre, Enerji Bakanlığı ikinci nükleer santral müzakereleri kapsamında üniversite kurulması için Japonya'ya da Çin'e de teklifini iletirken iki ülkenin cevabı da olumlu oldu. İkinci nükleer santral ile birlikte bu alanda teknoloji ve bilgi açısından donanımlı bir için de düğmeye basılmış olacak. Üniversitenin teknolojisi nükleer santrali kuracak ülke tarafından sağlanacak. Akademisyen kadrosunun üst seviyede olması için dünyada bu alanda isim yapmış akademisyenlere teklif götürülecek.

EÜAŞ ORTAK

Türkiye'nin nükleer enerji konusunda etkin ülke haline gelmesi açısından belirlenen stratejinin ikinci ayağını kamu kurumlarının nükleerde tecrübe sahibi olması oluşturuyor. Özellikle nükleer santral işletiminde tecrübeye büyük önem veren hükümet, ikinci nükleer santrale Elektrik Üretim AŞ'yi (EÜAŞ) ortak edecek. Ortalık oranı düşük tutularak risk maliyetinin önüne geçilecek. EÜAŞ'ın ikinci nükleerle tecrübe kazanmaya başlamasının ardından bu kez üçüncü nükleerde daha fazla oranda ortaklık için adım atılacak. Böylece risk yönetimi açısından da tecrübe kazanılarak bu alanda donanımlı bir kadro kurulmuş olacak. Nükleer hamlesinin üçüncü adımı ise Mayıs ayında atılacak.

Önceki ve Sonraki Haberler