1. HABERLER

  2. PETROL

  3. OPEC+ üretim arttırma kararını değiştirmedi

OPEC+ üretim arttırma kararını değiştirmedi

OPEC+, petrol üretimini Ocak ayında önceden planlandığı gibi 400 bin varil/gün artırma kararı aldı.

OPEC+ üretim arttırma kararını değiştirmedi

Enerji Günlüğü - OPEC+, petrol üretimini Ocak ayında önceden planlandığı gibi 400 bin varil/gün artırma kararı aldı.

OPEC+, Ocak ayında planlanan üretim artışı ile ilerlemeye karar verdi. Viyana'da bir araya gelen OPEC+ üyesi ülkelerin petrol ve enerji bakanları, ABD'nin rezervlerinden petrol satmasının ve yeni COVID-19 varyantı Omicron'un piyasada petrol arz fazlasına yol açacağı endişelerine rağmen Ocak ayında üretim önceden planlandığı şekliyle, 400 bin varil/gün yükseltilecek. OPEC+'nın Ocak ayından itibaren arz kesintilerini azaltmaya ara vermesi bekleniyordu.

BİR SONRAKİ TOPLANTI 4 OCAK’TA

OPEC+'nın bu kararı almasında Suudi Arabistan ve Körfez İşbirliği Konseyi'ndeki müttefikleri rol oynadı.  OPEC+ petrol ve enerji bakanlarının bir sonraki toplantısı 4 Ocak tarihinde yapılacak. Bu toplantıdan önce 3 Ocak'ta OPEC+ Ortak Teknik Komite toplantısı gerçekleştirilecek. 

ABD KARARDAN MEMNUN

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, OPEC ve müttefiklerinin üretimi artırma kararlarının memnuniyetle karşılandığı ve ABD'nin ham petrol rezervlerinden daha fazla satış yapmayı değerlendirme planı olmadığı ifade edildi. 

KARARA RAĞMEN PETROL FİYATLARI YÜKSELDİ

Uluslararası piyasalarda petrol fiyatları, OPEC+'nın üretimi Ocak ayında önceden planlandığı gibi 400 bin varil/gün artırma kararına rağmen yükseldi. Petrol fiyatlarının yükselmesinde, OPEC+'nın aldığı kadara Omicron varyantının akaryakıt talebini etkilediğinin görülmesi halinde üretim artırımı planlarının gözden geçirileceği uyarısına yer vermesi etkili oldu. 

Brent petrolünün varil fiyatı şu sıralarda düne göre yüzde 2’ye yakın artışla 70,86 dolar seviyesinde işlem görüyor. Amerikan Batı Teksas petrolü (WTI) de 67,69 dolar/varil seviyesinden işlem görüyor.

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler