1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Pekin’in hava kalitesi artıyor 

Pekin’in hava kalitesi artıyor 

Hava kalitesini iyileştirmede önemli yol kateden Çin’in başkenti Pekin, en kirli 200 kent listesinden çıkma yolunda ilerliyor.

Pekin’in hava kalitesi artıyor 

Enerji Günlüğü - Hava kalitesini iyileştirmede önemli yol kateden Çin’in başkenti Pekin, en kirli 200 kent listesinden çıkma yolunda ilerliyor.

Çin'in başkenti Pekin, bu yıl dünyanın en kirli 200 kenti listesinden çekilme yolunda ilerliyor. Hava kirliliği verilerini toplayan IQAir AirVisual, Pekin'de zararlı duman konsantrasyonunun Ağustos'ta en düşük seviyesine indiğini belirtti. 

İsviçre merkezli hava kalitesi teknoloji şirketinin verilerine göre Pekin, PM2,5 olarak bilinen küçük, akciğerlere zarar veren partikül madde seviyelerini 2018 yılına kıyasla bu yıl neredeyse % 20 oranında ve 2017'den neredeyse üçte birine kadar düşürme yolunda ilerliyor. Ancak hala kentin hava kalitesi Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlediği sınırın dört katında daha yüksek görünüyor. 

Pekin'de bu yıl ilk sekiz ayda ortalama saatlik P2,5 konsantrasyonu 42,6 mikrogram ile geçen yıla göre % 19,3 daha düşük. Ağustos'ta ise 22,1 mikrogram ile Nisan 2008'den beri en düşük seviye. 

Önceki ve Sonraki Haberler