1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Porsche elektrikli araçlarında Çinli CATL pillerini kullanacak

Porsche elektrikli araçlarında Çinli CATL pillerini kullanacak

Alman otomobil markası Porsche, otomobil pillerini Çinli Contemporary Amperex Technology’den (CATL) temin etme konusunda görüşmeler yürütüyor.

Porsche elektrikli araçlarında Çinli CATL pillerini kullanacak

Enerji Günlüğü - Alman otomobil markası Porsche, otomobil pillerini Çinli Contemporary Amperex Technology’den (CATL) temin etme konusunda görüşmeler yürütüyor.

Elektrikli otomobil alanına yaptığı yatırımları hızlandıran Porsche, otomobil pillerini Çinli Contemporary Amperex Technology’den (CATL) temin etme konusunda görüşmeler yaptığını açıkladı. Dünyanın en ünlü otomobil markalarından biri olan ve Almanya'nın Suttutgart kentinde 1947'de kurulan Porsche’nin Araştırma ve Geliştirme Müdürü Michael Steiner, Çin’in Fuzhou kentinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Alman otomobil üreticisi ve CATL arasındaki görüşmeleri “iyi gidiyor” sözleriyle özetledi.

Porsche’nin Çin’den sorumlu yöneticisi Jens Puttfarcken ise aynı toplantıda yaptığı açıklamada, otomobil üreticisinin Tesla’nın Çin’de yüzde 10’luk araç vergisinden muaf olduğuna vurgu yaparak, kendilerinin de 2020 yılında Taycan modeliyle bu muafiyetten yararlanabileceklerini söyledi. Puttfarcken açıklamalarını “Çinli yetkililerle yoğun bir şekilde çalışıyoruz” sözleriyle tamamladı.

Porsche yeni elektrikli otomobili Taycan’ı kısa bir süre önce ilk kez Çin’de denemişti. Test sürüşü 26 Nisan 2018’de açılan ve Asya’da ilk, dünya genelinde ise altıncı sırada yer alan Shangai’deki Porsche Deneyim Merkezi’nde yapılmıştı. Merkez, 5.5 kilometrelik Shanghai Uluslararası Yarış Pistine doğrudan erişimi sağlıyor.

Alman Volkswagen de tedarikçi olarak CATL’yi seçmişti.

 

Önceki ve Sonraki Haberler