1. HABERLER

  2. NÜKLEER

  3. Rosatom nükleer enerjili buzkıran inşa edecek

Rosatom nükleer enerjili buzkıran inşa edecek

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom, iki nükleer reaktörden oluşacak toplam 120 MW kapasiteli buzkıran gemisi inşa edecek.

Rosatom nükleer enerjili buzkıran inşa edecek

Enerji Günlüğü - Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom, iki nükleer reaktörden oluşacak toplam 120 MW kapasiteli buzkıran gemisi inşa edecek.

Dünyanın tek nükleer enerjili buzkıran filosunu işleten Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom, filosuna yeni bir buzkıran gemisi daha eklemeye hazırlanıyor. Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ni inşa eden Rosatom’un grup şirketlerinden Rosatomflot (FSUE Atomflot) ve gemi inşaat şirketi Zvezda Ltd nükleer buzkıran “Lider”in (Proje 10510) inşaat sözleşmesini imzaladı. sözleşme şartlarına göre geminin 2027 yılında işletmeye alınması bekleniyor.

Nükleer buzkıran Lider, Iceberg merkezi tasarım bürosu tarafından belirlenen teknik özelliklere uygun olarak inşa edilecek ve Rosatom’un yan kuruluşu Afrikantov OKBM A.Ş tarafından geliştirilen RITM-400 nükleer reaktörlerle donatılacak. Lider’in ana güç ekipmanları; her biri 37 MW güç kapasitesine sahip dört turbo jeneratörle donatılmış bir buhar türbini ünitesinden ve her biri 30 MW güç kapasitesine sahip dört pervane motoru ile donatılmış bir elektrikli tahrik sisteminden oluşuyor.

4 METREDEN DAHA KALIN BUZ KÜTLELERİ GEÇİLEBİLECEK

Rusya'nın nükleer buzkıran filosu tarihinde önemli bir adım daha atıldığını kaydeden FSUE Atomflot Genel Müdürü Mustafa Kashka, nükleer buzkıran ‘Lider’ ile ilgili şunları söyledi:

"Lider, Rosatom uzmanları tarafından geliştirilen modern teknoloji ürünü iki RITM-400 nükleer reaktör ile donatılacak. Buzkıran gemisinin toplam kapasitesi 120 MW olacak ve bu da geminin 4 metreden daha kalın buz kütlelerini aşmasını sağlayacak. Aynı zamanda nükleer buzkıranın devreye alınması, Arktik Okyanusu'nun doğu bölgesinde güvenli ve düzenli operasyonlarla, Kuzey Denizi Rotası sularında yıl boyunca deniz seferleri yapmamızı garanti edecek ve yüksek enlemde ticari rotalar oluşturmamız için yeni olasılıklar sağlayacak.”

Önceki ve Sonraki Haberler