1. HABERLER

  2. NÜKLEER

  3. Rusya ve Arjantin nükleer stratejik işbirliği anlaşmasını imzaladı

Rusya ve Arjantin nükleer stratejik işbirliği anlaşmasını imzaladı

Enerji Günlüğü - Rusya ve Arjantin nükleer enerjinin barışçıl kullanımı konusundaki ortaklıklarını doğrulayan stratejik bir anlaşmaya imza attı.Arjantin'in...

Rusya ve Arjantin nükleer stratejik işbirliği anlaşmasını imzaladı

Enerji Günlüğü - Rusya ve Arjantin nükleer enerjinin barışçıl kullanımı konusundaki ortaklıklarını doğrulayan stratejik bir anlaşmaya imza attı.

Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te düzenlenen G20 Zirvesi, Rusya ve Arjantin arasında önemli bir işbirliğine sahne oldu. İki ülke, nükleer enerjinin barışçıl kullanımı konusundaki ortaklıklarını doğrulayan stratejik bir anlaşmaya imza attı. 

Rusya adına belgeyi imzalayan, Türkiye’nin ilk nükleer enerji santrali Akkuyu NGS’yi yapan Rosatom’un Genel Müdürü Alexey Likhachev, bu anlaşmanın Arjantin ile mevcut işbirliğini genişleteceğini belirterek, “Hepimiz, Rosatom’daki herkes, bu adımın nükleer teknolojinin barışçıl amaçlarla uygulanmasında karşılıklı olarak yararlı işbirliğimizi teşvik edeceğinden eminiz” dedi.

ÜÇÜNCÜ ÜLKELERDE İŞBİRLİĞİ

Belgedeki karşılıklı işbirliğinin temel alanlarından birinin, Arjantin'deki büyük ve küçük kapasiteli nükleer güç santrali inşaat projelerine uygulanacak çeşitli proje yürütme stratejilerinin geliştirilmesi olduğunu belirten Likhachev, sözlerine şöyle devam etti:

“Anlaşma üçüncü dünya ülkelerinde ortak projeleri, araştırma merkezleri kurulmasını ve buralarda personel kapasitesini geliştirmeyi içeriyor. Bunun yanı sıra, belge, ortak araştırma ve personel eğitimi de dahil olmak üzere çok sayıda alanda işbirliği fırsatı sunuyor. Ayrıca, anlaşma kapsamında taraflar, Rus tasarımına dayanan yüzer NGS filosuyla ilgili ortak çalışma olasılığını da dikkate alacaklar. Dünyanın ilk yüzen NGS'si “Akademik Lomonosov” un tamamlanmış inşaatını göz önünde bulunduracaklardır.”

Törende, nükleer enerjilerin barışçıl yollarla kullanımı için özel Rus-Arjantin projelerinin uygulanmasına dair bir yol haritası da imzalandı.

ARJANTİN VE RUSYA NÜKLEERDE STRATEJİK ORTAKLIK KURACAKLAR

 
Önceki ve Sonraki Haberler