1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Sabancı elektrik üretim şirketini de halka açacak

Sabancı elektrik üretim şirketini de halka açacak

Enerji Günlüğü - Geçtiğimiz haftalarda elektrik dağıtım ve perakende şirketi Enerjisa Enerji’yi halka açan Sabancı Holding ve E.ON ortaklığı, elektrik...

Sabancı elektrik üretim şirketini de halka açacak

Enerji Günlüğü - Geçtiğimiz haftalarda elektrik dağıtım ve perakende şirketi Enerjisa Enerji’yi halka açan Sabancı Holding ve E.ON ortaklığı, elektrik üretim şirketini de halka açacak. 

Sabancı Holding, 2017 yılı faaliyetlerini ve 2018 yılına yönelik hedef ve projelerini Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ve Sabancı Holding CEO'su Mehmet Göçmen’in katıldığı bir toplantıyla açıkladı. 

Sabancı Holding 2017 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Buna göre, 2017 yılı kombine net satışları yüzde 22 artışla 65 Milyar 600 Milyon TL, konsolide net karı ise yüzde 31 artışla 3 Milyar 481 Milyon TL olarak gerçekleşti. Kombine EBITDA ise, yüzde 34 artışla 15 Milyar TL oldu.

DÜNYADAKİ BÜYÜME TRENDİ OLUMLU YANSIDI 

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı toplantıda yaptığı konuşmada jeopolitik ve siyasi gelişmeler küresel çapta belirsizlik üretmeye devam etse de, dünya ekonomisinin 2017’de son 10 yılın en yüksek büyüme hızına ulaştığına dikkat çekti. 

Dünyadaki büyüme trendinin Türkiye’ye olumlu yansıdığına işaret eden Güler Sabancı, “Üçüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11,1 ile son 6 yılın en hızlı büyümesini elde ettik. OECD ülkeleri içinde en hızlı büyümeyi yakaladık. 2017 ihracatında da 158 milyar dolar ile iyi bir performans elde edildi” dedi. 

YENİ NESLİN SABANCISI

Dünyada dijital devrim yaşandığını ifade eden Güler Sabancı şunları söyledi:

“Sanayi 4.0’dan yapay zekalara, big datadan, robotics’e olağanüstü bir dönüşümün içindeyiz. Sektörler içiçe geçiyor, sınırlar kalkıyor ve yeniden tanımlanıyor. Böyle bir dünyada biz de Sabancı olarak yeni bir etap koşuyoruz. (Yeni Neslin Sabancısı) olarak tanımladığımız bu yeni vizyonda, elbette odağımızda teknoloji ve dijitalleşme var. Bu vizyon bizim için, katma değerli üretimden, yeni iş alanlarına dijital dönüşümün dokunduğu her noktada değişimin öncüsü olma anlamına geliyor. Dijitalleşme sadece mevcudu iyileştirmekle sınırlı değildir. Dijital dünyaya uyumlu bir yol haritasını önümüzdeki dönemde hayata geçireceğiz.”

ENERJİ ÜRETİMİ DE HALKA AÇILMALI

Sabancı Topluluğu’nun 2018 yılına olumlu bir başlangıç yaptığını vurgulayan Güler Sabancı, “Topluluğumuz için son yıllarda en çok yatırım yaptığımız, en çok emek verdiğimiz, sonunda sektörünün lideri olarak halka arz ettiğimiz Enerjisa’da rekor bir taleple karşılaşmak bizleri çok memnun etti. Ayrıca enerji dağıtımının halka arzından elde ettiğimiz kaynağı, yine ülkemizin geleceğine ve sektörün potansiyeline olan güvenimizle enerji üretim şirketimize yatırıyoruz. Hedefimiz, Enerjisa üretim şirketini de halka arz etmek olmalı. Böylece yaratılan değeri şeffaflıkla paylaşırken, tüm Topluluğumuzun yapısının daha sağlıklı ve sağlam olmasına katkı sağlanacaktır.”

Sabancı Holding CEO’su Mehmet Göçmen ise 2017 yılında Sabancı Topluluğu’nun stratejik yol haritasını tamamladıklarını ve uygulamaya başladıklarını ifade etti. Göçmen, Sabancı’nın yeni yol haritasına ilişkin şunları söyledi: 

”Stratejik bir yaklaşımla yönettiğimiz portföyümüzü yeniden gözden geçirdik ve şirketlerimizin portföydeki rollerini yeniden tanımladık. Bugün geldiğimiz noktada, dört ana temel üzerine oturan (dinamik portföy yönetimi) anlayışıyla geleceğe bakıyoruz. Bu anlayış, mevcut işlerimizin dönüşümü, portföyün etkin yönetimi, mevcut işlerimizde teknoloji ve yeni pazarlara yatırım, dijitalleşme ve verinin yarattığı yeni iş alanlarına odaklanmadan oluşuyor.”

TEMETTÜ ÖDEME POLİTİKASI

Sabancı Holding’in temettü politikasında da artış olduğunu ifade eden Göçmen şunları söyledi, “Enerjisa Enerji’nin de temettü dağıtabilir hale gelmesiyle, Topluluk şirketlerimizin temettü potansiyelleri arttı. Biz de, “değer yaratma” misyonumuzdan, hareketle politikamızı gözden geçirdik. Buna göre, 2018’de dağıtılacak temettü oranı 2017’nin yüzde 50 fazlası haline geldi” dedi. 

HEDEF TÜRKİYE’NİN İKİ KATI BÜYÜME 

Sabancı Holding’in 2018 yılı hedeflerini de paylaşan Göçmen, “Şirketlerimizdeki veri analitiğine dayalı değer yaratan projeleri bu dönemde hayat geçirirken; mevcut iş kollarımıza ve teknolojiye yatırıma devam edeceğiz” dedi. Bunun sonucunda, Türkiye’nin iki katı büyümeyi hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

ENERJİ ÜRETİMİ 2019 SONUNDA HALKA ARZ EDİLECEK 

Mehmet Göçmen, Enerjisa Enerji’yi yaklaşık beş kat gibi rekor bir taleple halka açtıklarını hatırlattı. Bu halka arzın enerji alanında faaliyet gösteren tüm paydaşların daha kaliteli finansman kaynaklarına ulaşımı açısından örnek olacağını belirten Göçmen, sektörün kurumsallaşması ve şeffaflığın gelişimini de destekleyerek öncü olacağının altını çizdi. Halka arzdan elde edilen kaynağın Enerjisa Üretim’in sermaye artırımında kullanılacağını belirten Göçmen, bu şirketin de 2019 sonuna kadar halka arza hazır hale getirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Mehmet Göçmen’in verdiği bilgiye göre Sabancı Topluluğu’nda Enerji Grubu’nun banka hariç toplam kombine cirodaki payı yüzde 43’ü düzeyine ulaştı. Kombine ciro bir önceki yıla göre yüzde 31 arttı. Kombine EBITDA bazında ise, Enerji Grubu’nda bir önceki yıla göre yüzde 40 artış görüldü. Sanayi Grubu’nun banka hariç kombine cirodaki payı yüzde 17 olurken, kombine cirosu bir önceki yıla göre yüzde 26 artış gerçekleştirdi. Kombine EBITDA bazında ise Sanayi Grubu’nda bir önceki yıla göre yüzde 22 artış kaydetti. Banka hariç kombine cirodaki payı yüzde 8 olan Çimento Grubu’nun, kombine cirosu bir önceki yıla göre yüzde 14 artış gerçekleşti.

Perakende Grubu banka hariç kombine cirodaki payında yüzde 21 düzeyini yakalarken, kombine cirosunda bir önceki yıla göre yüzde 5 yükseliş yakalandı. Kombine EBITDA bazında, Perakende Grubu bir önceki yıla göre yüzde 128 artışla yılı tamamladı.

Enerji Günlüğü

Önceki ve Sonraki Haberler