1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. Saros RES tam kapasite elektrik üretmeye başladı

Saros RES tam kapasite elektrik üretmeye başladı

Borusan EnBW Enerji’nin Çanakkale’de kurduğu 138 MW’lık Saros Rüzgâr Enerji Santrali (RES) tam kapasite elektrik üretmeye başladı.

Saros RES tam kapasite elektrik üretmeye başladı

Enerji Günlüğü - Borusan EnBW Enerji, Türkiye’nin en büyük rüzgâr enerji tesislerinden biri olan Saros Rüzgâr Enerji Santrali’ni 138 MW kapasiteyle işletmeye geçirdi. 

Borusan Grubu şirketlerinden Borusan EnBW Enerji, 2020 yılında kademeler halinde hizmete almaya başladığı Çanakkale’nin Çan ilçesinde yer alan Saros Rüzgâr Enerji Santrali’ni (RES) tam kapasite ile faaliyete geçirdi. En büyük karasal türbinler arasında yer alan 27 adet GE Cypress türbininden oluşan tesis, 138 MW kapasiteye ulaştı. 

200 BİN EVE ELEKTRİK SAĞLIYOR

Ürettiği yeşil elektrikle yıllık 200 bin haneyi aydınlatan Saros Rüzgâr Enerji Santrali, 267.000 ton karbondioksit salımını engelleyerek işletme dönemi boyunca 7,3 milyon ağaca eşdeğer bir karbondioksit azaltma etkisi yaratacak. Proje üretime geçtiğinde doğal gaz ithalatını yıllık 100 milyon m3 azaltacak. Bu da Türkiye’nin doğal gaz faturasının yaklaşık 75 milyon dolar düşmesi anlamına geliyor. 

“TÜRKİYE İÇİN DEĞER YARATACAK”

Borusan EnBW Enerji Genel Müdürü Enis Amasyalı tesisin artan kapasitesiyle devreye girmesi ile ilgili yaptığı açıklamada, “Ülkemizin yeşil enerji dönüşümüne katkıda bulunan büyük bir yatırımı tamamlamış olmanın mutluluğu ve gururu içindeyiz. Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmasının yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarını etkin bir şekilde kullanabilmesiyle yakından ilişkili olduğuna inanıyoruz. Bu inançla, başta rüzgâr enerjisi olmak üzere ülkemizin yenilenebilir enerji potansiyelini hayata geçirmek için çalışıyoruz. Saros RES için yaptığımız yatırım ekonomi ve çevre açısından Türkiye için değer yaratacak ve on binlerce hanenin elektrik ihtiyacını sürdürülebilir bir şekilde karşılayacak. Şirketimiz yenilenebilir enerji alanında emin adımlarla ilerlemeye devam edecek” dedi.

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler