1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Shell petrol sızıntısı için 84 milyon dolar ödeyecek

Shell petrol sızıntısı için 84 milyon dolar ödeyecek

Enerji Günlüğü - Shell, Nijer Deltası'nda neden olduğu iki petrol sızıntısı için sızıntıdan zarar gören Bodo toplumu üyelerine 84 milyon dolar ödeyecek.İngiliz-Hollanda...

Shell petrol sızıntısı için 84 milyon dolar ödeyecek

Enerji Günlüğü - Shell, Nijer Deltası'nda neden olduğu iki petrol sızıntısı için sızıntıdan zarar gören Bodo toplumu üyelerine 84 milyon dolar ödeyecek.

İngiliz-Hollanda ortaklığındaki petrol şirketi Shell'in Nijerya'daki iştiraki olan SPDC tarafından yapılan açıklamada, Nijer Deltası'nda 2008 ve 2009 yıllarındaki meydana gelen iki petrol sızıntısıyla ilgili olarak kazalardan etkilenen Bodo toplumu üyelerine 84 milyon dolar ödemeyi kabul ettiklerini bildirdi.

Şirket, sızıntı nedeniyle zarar gören ve dava açan 15 bin 600 Nijeryalı balıkçının her birine 3.300 dolar ödemenin yanında, Bodo toplumuna da 30 bin dolar ödeyecek.

Nijerya'nın güneyinde binlerce hektarlık alanda dikili Hindistan sakızı ağaçlarını da etkileyen bu sızıntıların doğaya verdiği tahribatın izlerinin silinmesinin otuz yıl alabileceği ifade ediliyor.

Öte yandan şirket, kirliliğin çevreye yayılmasına bölgedeki petrol hırsızlığı ve yasadışı rafinajın neden olduğunu iddia ediyor.

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler