1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. SÜTAŞ'a Platin sürdürülebilirlik ödülü

SÜTAŞ'a Platin sürdürülebilirlik ödülü

Enerji Günlüğü – Sütaş, “Geleceği Düşünmemiz Çok Doğal” konseptiyle hazırladığı sürdürülebilirlik raporu ile Tüketici Ürünleri sektöründe...

SÜTAŞ'a Platin sürdürülebilirlik ödülü

Enerji Günlüğü – Sütaş, “Geleceği Düşünmemiz Çok Doğal” konseptiyle hazırladığı sürdürülebilirlik raporu ile Tüketici Ürünleri sektöründe “Platin” ödülünü aldı.

Türkiye’de süt ve süt ürünleri sektöründe faaliyet gösteren Sütaş’ın, “Geleceği Düşünmemiz Çok Doğal” konseptiyle hazırladığı Sürdürülebilirlik Raporu, San Diego merkezli LACP (Amerikan İletişim Profesyonelleri Ligi) tarafından her yıl düzenlenen “LACP Vizyon Ödülleri” kapsamında, “Tüketici Ürünleri” alanında en büyük ödül olan “Platin”i aldı.

Sütaş, Sürdürülebilirlik Raporu’nda yer alan iddialı 2020 hedefleri kapsamında; enerji ihtiyacının %100’ünü çiftliklerinin gübrelerinden ve fabrikalarının organik atıklarından üretmeyi, sera gazı salımını %50, su kullanımını %25 azaltmayı, atıklarının tamamını geri dönüştürmeyi, lojistik giderlerini %40 düşürmeyi planlıyor. Sütaş, ayrıca her yıl kazancının % 1’ini sağlıklı beslenme ve süt bilincinin artması için yapacağı eğitim ve etkinliklere harcamayı hedefliyor.

ENERJİ GÜBRE VE ATIKLARDAN SAĞLANIYOR

Sürdürülebilirlik raporuyla Türkiye'yi uluslararası seçkin ödül platformlarında zirvede temsil etmekten gurur duyduklarını belirten Sütaş Yönetim Kurulu Üyesi ve Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanı Duygu Yılmaz şunları söyledi: “Sütaş’ta sürdürülebilirliği, ekonomik, çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim boyutlarıyla 41 yıldır işimizin doğal bir parçası olarak görüyoruz. Türkiye’de ilk ve tek olan ‘Çiftlikten Sofralara’ entegre iş modelimizin gereği olarak, yatırım yaptığımız her bölgede üreticilerimizin sürekli eğitiminden damızlık ihtiyaçlarının karşılanmasına, nitelikli yem üretiminden ineklerimizin refahı ve beslenmesine, elektrikten buhara tüm enerji ihtiyacımızın gübre ve atıklarımızdan üretilmesine, ürünlerimizin güvenirliğinden ve doğallığından ülkemizin gıda güvenliğine kadar her konuda sektörümüze örnek uygulamaları hayata geçiriyoruz.” 

Duygu Yılmaz, LACP’nin değerlendirmesinde Sütaş’ın ‘Dünyanın En İyisi’ seçilmesini, dünyanın sürdürülebilirlik konusunda sahip olduğu evrensel anlayış ve hedeflerle aynı yolda olduklarının kanıtı olduğunu vurguladı. Yılmaz: “Sütün iyiliğini ve bereketini yaymak” olarak tanımladığımız misyonumuzla şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da gelecek kuşakların iyiliğini düşünerek çalışmaya devam edeceğiz.” diye ekledi.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler