1. HABERLER

  2. PETROL

  3. TABGİS: Akaryakıtta tavan fiyat piyasa mantığına ters

TABGİS: Akaryakıtta tavan fiyat piyasa mantığına ters

Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri işveren Sendikası (TABGİS), akaryakıtta tavan fiyat uygulamasını piyasa mantığına aykırı ve haksız olarak nitelendirdi, EPDK'yı bayilerden tahsil ettiği gelir payını düşürmeye çağırdı. 

TABGİS: Akaryakıtta tavan fiyat piyasa mantığına ters

Enerji Günlüğü - Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri işveren Sendikası (TABGİS), akaryakıtta tavan fiyat uygulamasını piyasa mantığına aykırı ve haksız olarak nitelendirdi, EPDK'yı bayilerden tahsil ettiği gelir payını düşürmeye çağırdı. 

Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri işveren Sendikası TABGİS, akaryakıtta tavan uygulaması üzerine bir açıklama yaptı. “Haksız ithamları reddediyoruz” başlıklı bir açıklamada “EPDK tarafından akaryakıt sektöründe dördüncü kez alınan tavan fiyat kararını ve kararın kamuoyuna açıklanan gerekçelerini namuslu, dürüst ve yaptığı işe hiçbir leke bulaştırmamış bayilerin temsilcisi olarak büyük bir üzüntüyle karşılıyoruz” ifadesi yer aldı.

Kararın akaryakıt bayileri üzerinde ekonomik açıdan son derece yıkıcı etkilere yol açacağı değerlendirmesine yer verilen açıklamada şöyle denildi:

“Uzun bir zamandır enflasyonun altında seyreden marjlara mahkum edilen ve buna rağmen gerek sahip olduğu istihdamını koruyan, gerekse devlet hazinesine vergisini kuruşu kuruşuna ödemek için çırpınan bayilere bu uygulama reva görülmemeliydi.”

UCUZA SATIŞ ANCAK VERGİ KAÇIRMAKLA MÜMKÜN

“Ucuzdan pahalısı olmaz” ifadesinin de yer aldığı açıklamada “Son dönemlerde yapılan silici operasyonları da göstermektedir ki, piyasamızda ucuz satışın yolu ancak vergi kaçakçılığıyla mümkün. Söz konusu operasyonları TABGİS olarak her şekilde desteklediğimizi de bir kere daha belirtmek isteriz” değerlendirmesi yer aldı. TABGİS, mevzuata göre dağıtım paylarının şu anda motorin ürünlerinde litrede 1,54 TL, benzin ürünlerinde litrede 1,27 TL olması gerektiğini, ancak dağıtıcı ve bayilerin toplam brüt payının halen sadece 86 kuruş olduğunu vurguladı. TABGİS yönetimi açıklamasında tavan fiyat kararının gerçek dışı gerekçelerle alındığı görüşünü dile getirirken “akaryakıt bayileri bu kararı ve ithamları asla hak etmemektedir” ifadesini kullandı.

EPDK ÖNCE BAYİDEN ALDIĞI PAYI DÜŞÜRSÜN

Bayilerin, olması gereken dağıtım paylarının neredeyse yarısı kadar bir marjla giderlerini karşılamakta zorlandıklarını kaydeden TABGİS, “Bayiler aynı anlayışı EPDK’dan da beklemektedirler. Zira, EPDK bu sektörden aldığı gelir payını her yıl başında düzenli olarak artırmaktadır” ifadesiyle, bayilerden alınan EPDK payının düşürülmesi talibini de dolaylı olarak dile getirdi.

PİYASA MANTIĞINA AYKIRI 

EPDK’nın konuya ilişkin açıklamasında serbest piyasanın tüm unsurlarıyla uygulanması gerektiği görüşüne yer verdiğini hatırlatan TABGİS yönetimi şu görüşleri dile getirdi:

“Unutulmamalıdır ki, bu unsurlara sektör paydaşları da dahildir. Tüketicinin sağlıklı bir rekabet ortamında akaryakıt temin edebilmesi hepimizin önceliğidir. Ancak, bayilerin çok düşük marjlarla çalışmaya zorlanmasını serbest piyasa mantığıyla bağdaştıramadığımız gibi alınan kararı da saygıdeğer kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Akaryakıt bayilerinin temsilcisi olarak sektörümüzün kamuoyu nezdinde basına yansıyan şekilde menfi ifadelerle olduğundan farklı gösterilmeye çalışılmasını kesinlikle kabul etmiyoruz.”

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler