1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Terden elektrik üretildi

Terden elektrik üretildi

Enerji Günlüğü – ABD California Üniversitesi'nde dövme şeklindeki biyopil ile terden enerji üretildi.BBC Türkçe servisinin haberine göre, Amerika Birleşik...

Terden elektrik üretildi

Enerji Günlüğü – ABD California Üniversitesi'nde dövme şeklindeki biyopil ile terden enerji üretildi.

BBC Türkçe servisinin haberine göre, Amerika Birleşik Devletleri California Üniversitesi'nden Dr. Wenzhao Jia, Angewandte Chemie adlı bilim dergisindeki makalede terde doğal olarak bulunan laktatla çalışan dövme şeklinde "biyopil" geliştirdiklerini belirterek, "Bizimki terle çalışan ilk cihaz. Konsepti kanıtladık" dedi.

Dr. Jia ve ekibi, laktat ölçümlerini pratik hale getirmek için dövme şeklinde bir sensör geliştirdi ve daha sonra bu sensörü terle çalışan bir biyopile dönüştürdü. Ekip, laktattan eleoktronları çeken bir enzim yardımıyla çok az miktarda enerji üretti.

Egzersiz bisikleti kullanan gönüllüler üzerindeki testlerde, bu dövmelerin bir santimetre karesinde 70 mikrovata kadar elektrik üretildi.

Dr. Jia, "Şu anda elde edilen enerjinin miktarı büyük değil. Sadece 4 mikrovat. Ama küçük elektronik cihazları bu yolla çalıştırmak için çaba harcıyoruz" diye konuştu.

İlginç bir şekilde, en fazla elektriği daha az atletik bir vücuda sahip olanlar üretirken, en az elektriği ise en iyi durumda olanlar (Haftada üç kezden fazla spor yapanlar) üretti. Dr Jia, bunun nedenini "Daha az spor yapanların daha kısa süre içinde halsiz kaldığı ve daha fazla laktat ürettiğini düşünüyoruz" şeklinde açıkladı.

Önceki ve Sonraki Haberler