1. HABERLER

  2. ELEKTRİKLİ ARAÇLAR

  3. Tesla Çin’deki fabrikasında 1 milyon EV üretti

Tesla Çin’deki fabrikasında 1 milyon EV üretti

Dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi olan ABD merkezli Tesla, Çin’deki fabrikasında 1 milyonuncu aracını üretti. 

Tesla Çin’deki fabrikasında 1 milyon EV üretti

Enerji Günlüğü - ABDli elektrikli araç üreticisi Tesla’nın Çin’deki Şanghay fabrikası üç yılda 1milyon araç üretti.

2019 yılında Şanghay’da üretime başlayan ABDli elektrikli araç üreticisi Tesla’nın “giga factory”si şirketin dinamosu olmayı sürdürüyor. Çin iç pazarının yanı sıra başta Avrupa olmak üzere birçok bölgeye ihracat yapan “giga factory”, üç yılda 1 milyon araca imza attı. Çin Uluslararası Radyosu'nun haberine göre şirketten yapılan açıklamada, Şanghay’daki üretim tesisinin üç yılda 1 milyon araç üreterek bir dönüm noktasına ulaştığı vurgulandı. 

YILIN İLK YARISINDA FABRİKADA 300 BİN EV ÜRETİLDİ

Tesla’nın ABD dışındaki ilk üretim tesisi olan Şanghay fabrikasının endüstriyel yerellik oranı yüzde 99.9. Tesla China’nın rakamlarına göre, şirket açısından önemli bir merkez olan fabrika, bu yılın ilk altı ayında 300 bin araç üretti ve 97 bin 182 adet otomobil ihraç etti. Geçen yılın aynı dönemindeki ihracat miktarı ise 41 bindi. 

Yılın ilk dönemlerinde Covid-19 salgını nedeniyle üretime ara verilmiş olmasına karşın fabrika, haziran ayında rekor kırarak bir önceki yıla göre yüzde 177’lik artışla 77 bin 938 aracın teslimatını gerçekleştirmişti.

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler