1. HABERLER

  2. PETROL

  3. TİSK eski başkanı Refik Baydur öldü

TİSK eski başkanı Refik Baydur öldü

Enerji Günlüğü - TİSK eski başkanlarından, KİPLAS Yönetim Kurulu Başkanı Refik Baydur, hayata veda etti. TİSK ve KİPLAS’tan yapılan açıklamaya...

TİSK eski başkanı Refik Baydur öldü

Enerji Günlüğü - TİSK eski başkanlarından, KİPLAS Yönetim Kurulu Başkanı Refik Baydur, hayata veda etti. 

TİSK ve KİPLAS’tan yapılan açıklamaya göre, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Onursal Başkanı, TİSK Üyesi Türkiye Kimya, Petrol, Lastik ve Plastik Sanayii İşverenleri Sendikası’nın (KİPLAS) Yönetim Kurulu Başkanı Refik Baydur 18 Eylül 2016 tarihinde hayatını kaybetti. 

Türkiye’de işçi-işveren ilişkilerinde önemli roller üstlenen Refik Baydur’un naaşı 20 Eylül 2016 Salı günü Teşvikiye Camisi’de kılınacak öğle namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek. 

REFİK BAYDUR KİMDİR? 

İşveren sendikacılığının duayeni kabul edilen Refik Baydur 5 Nisan 1929 yılında Erzincan, Tercan’da doğdu. İlkokulu Tercan ve Kırşehir’de ortaokulu Kars’ta liseyi de Erzurum’da Erzurum Lisesinde bitirdi. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun oldu. 1953-1957 yılları arasında Akbank ve Pamukbank’ta çalıştı. 1957 yılından itibaren özel sektörde muhtelif şirketlerde müdür, genel müdür ve murahhas azalık yaptı.

İstanbul Hava Yollarının kurucuları arasında yer aldı. Timsan Şirketler Grubu’nun kurucu ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanlığı, 1963’ten bu yana Türkiye Kimya Petrol Lastik ve Plastik Sanayii İşverenleri Sendikası (KİPLAS) Yönetim Kurulu Üyeliği, İcra Komitesi Başkanlığı ve Yönetim Kurulu Başkanlığı, GEBKİM Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinde bulunan Refik Baydur bu görevlerini Yönetim Kurulu Başkanı olarak vefat ettiği güne kadar devam ettirdi.

1964’ten itibaren Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nda (TİSK) Yönetim Kurulu Üyeliği ve Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevi yapan Baydur, 1989’dan itibaren 3 dönem üst üste, 15 yıl boyunca sürdürdüğü Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinden 26 Aralık 2004 tarihinde yapılan başkanlık seçiminde kendi isteği ile aday olmayarak ayrıldı. Baydur, TİSK’in Onursal Başkanları arasında yer alıyor. 

İş Hukuku ve Sendikacılık konularında muhtelif makale ve yazıları ile “Ayran Aşı”, “Bizim Çete” “İş Güvencesi Tartışmaları” “Zirvede 15 Yıl” “Bir Yürek Bin Sevgi” “Anılar ve Öneriler” “Türk Sendikacılığı” “Terörist Sendikacı” “Mucizeyi Yaratan Adam Mustafa Kemal” “Politika Dehası Atatürk” “Küllerinden Doğan Ülke ve Mustafa Kemal” “Türkler ve İslamiyet” “Bu Benim İşte” isimli kitapları yayınlandı. 

Türk Çalışma hayatına ve bir dönemin siyasetine de damga vuran bir isim olan Refik Baydur, yaşamı boyunca işçi-işveren ilişkilerinin en kritik anlarında da önemli roller üstlendi. Tarihe geçen BEREC Grevi, İş Kanunları, Hür Teşebbüs Konseyi, Milli Prodüktivite Merkezi, 1987 Grevleri, 28 Şubat Süreci günlerinde adından sıkça söz ettirdi. 

Eşi hukukçu Zühal Baydur uzun yıllar KİPLAS’ın Genel Sekreterliği’ni ve Baş Hukuk Danışmanlığı’nı yaptı. Refik Baydur, bir çocuk ve bir de torun sahibiydi.

Önceki ve Sonraki Haberler