1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Tokat`ta HES eylemi

Tokat`ta HES eylemi

Tokat'ın Almus İlçesi'nde Yeşilırmak Çevre Platformu tarafından, bölgede yapılacak olan 5 hidroelektrik santralı (HES) için protesto yürüyüşü düzenlendi....

Tokat`ta HES eylemi

Tokat'ın Almus İlçesi'nde Yeşilırmak Çevre Platformu tarafından, bölgede yapılacak olan 5 hidroelektrik santralı (HES) için protesto yürüyüşü düzenlendi. Katılımcılar 'Tozanlı Vadisi'nde HES istemiyoruz' pankartı taşıdı. İlçe merkezinde düzenlenen eyleme yaklaşık 400 kişi katıldı. Eylemciler, 'Su Haktır, Sahibi Halktır', 'Dereler Kurutulmaya, Topraklar Satılmaya, Dağlar Yıkılmaya, Vadiler İnsansız Kılınmaya, İşçilerde Öldürülmeye Devam Ediliyor' pankartı taşıyarak, 'Su Temel Halktır Satılamaz', 'Yaşasın Derelerin Kardeşliği', 'Tozanlı Bizimdir, Bizim Kalacak' sloganları attı.

Grup adına açıklama yapan Özge Erdoğan, yapılacak olan HES'lerle birlikte 30 köyün olumsuz etkileneceğini söyledi. Erdoğan, "Yeşilırmak havzasının Kelkit ve Çekerek kolları gerek hükümetlerin hatalı politikaları gerek yanlış yerel planlamalar sonucunda Tokat'tan itibaren ciddi oranda kirletilmiş, lağım ve çamur deryasına dönüştürülmüş durumda. Halbuki HES'lerin yapıldığı Tozanlı Vadisi'nde Yeşilırmak hala temiz akmaktadır. Bu projelerle birlikte ise ırmak tünellere alınıp geriye can suyu olarak bırakılan az miktardaki su akışkanlığını yetirecek, içinde yaşayan canlılar yol almaya başlayacak, lağım haline dönüşecektir" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler