1. HABERLER

  2. PETROL

  3. TPAO: Karadeniz’de bugüne kadar yapılmış en büyük keşif

TPAO: Karadeniz’de bugüne kadar yapılmış en büyük keşif

TPAO, keşfedilen doğalgaz rezerviyle ilgili kurumsal açıklamasında keşfin Karadeniz’de bugüne kadar yapılmış en büyük keşif olduğunu duyurdu. 

TPAO: Karadeniz’de bugüne kadar yapılmış en büyük keşif

Enerji Günlüğü - TPAO, keşfedilen doğalgaz rezerviyle ilgili kurumsal açıklamasında keşfin Karadeniz’de bugüne kadar yapılmış en büyük keşif olduğunu duyurdu. 

Tüğrkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Karadeniz’deki doğalgaz rezervi keşfiyle ilgili kurumsal bir açıklama yayınladı. Açıklamada Türkiye’nin Münhasır Ekonomik Bölgesinde yer alan Sakarya sahasında büyük bir keşif yapıldığını hatırlatan TPAO, keşif sürecinin tamamen yerli imkanlarla; TPAO ve Türkiye Petrolleri Offshore Technology Center (OTC) tarafından gerçekleştirildiğini bildirdi. 

Açıklamada şöyle dendi: “Kuyuda şu anda 3.250 metre derinlikte sondaj ve test çalışmaları devam etmekte olup, son derinlik hedefi 4.525 metredir. Arama fazının tamamlanmasını müteakip saha geliştirme ve üretim aşamaları için gerekli çalışmalar başlatılmıştır”. 

REZERV DAHA YÜKSEK SEVİYELERE ÇIKABİLİR

“Kuyu sondajı devam ediyor olmakla birlikte şu an itibarıyla yapılan keşfin yaklaşık 320 milyar metreküp civarında rezerve sahip olduğu hesaplanmaktadır. Tuna-1’in şu ana kadar elde edilen sonuçlarıyla ispatlanan jeolojik modelinin benzer komşu yapılarda da test edilmesiyle bahse konu rezervin daha da yüksek seviyelere ulaşması beklenmektedir”. 

KARADENİZ’DEKİ EN BÜYÜK KEŞİF

“Üst miyosen pliyosen deniz altı yelpaze sisteminde gerçekleştirilen bu keşif, jeolojik ve jeofizik verilerle desteklenmekle birlikte operasyon esnasında yapılan formasyon testleri ile de doğrulanmış durumdadır. Keşif şu ana kadar Karadeniz’de gerçekleştirilmiş en büyük keşiftir. TPAO küresel pandemi dönemine rağmen Akdeniz ve Karadeniz’de eş zamanlı olarak milli ve yerli imkanlarla derin deniz arama faaliyetlerini aralıksız sürdürmektedir”. 

1954 yılında kurulan TPAO, günlük toplam 150 bin varil petrol eşdeğeri üretim yapıyor. Şirketin yurtdışında Azerbaycan, Irak, Rusya ve Afganistan’da da faaliyetleri bulunuyor. 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler