1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Türkiye’de elektrik Avrupa’dan daha ucuz!

Türkiye’de elektrik Avrupa’dan daha ucuz!

Enerji Günlüğü - Türkiye, 2015 yılı Temmuz ve Aralık aylarını kapsayan 6 aylık dönemde, kWh başına 39,05 kuruş ile elektriği 26 Avrupa ülkesinden...

Türkiye’de elektrik Avrupa’dan daha ucuz!

Enerji Günlüğü - Türkiye, 2015 yılı Temmuz ve Aralık aylarını kapsayan 6 aylık dönemde, kWh başına 39,05 kuruş ile elektriği 26 Avrupa ülkesinden daha ucuz tüketime sundu.

Türkiye, Avrupa ülkeleriyle kıyaslandığında geçen yılın ikinci yarısında tüketilen her kiloWatt saat (kWh) elektriği en ucuz fiyatla tüketime sunan ülkeler arasında yer aldı. Avrupa Birliği İstatistik Ofisi Eurostat verilerinden derlenen bilgilere göre Türkiye, kWh birim başına 39,05 kuruş ile 26 Avrupa ülkesinin altında bulunuyor. 

Verilere göre en pahalı elektriğe sahip olan ülke kWh birim başına 103,88 kuruş ile Danimarka olurken, en ucuz elektriğe sahip ülke de 30,01 kuruş ile Bulgaristan oldu. Avrupa'da elektrikte en pahalı fiyatları kullanan ülkeler arasında 99,24 kuruş ile Almanya ikinci sıraya yerleşti ve böylece elektrik fiyatları Türkiye'nin üç katı pahalı tüketime sunuldu.

Söz konusu dönemde elektrik tüketimi için kWh başına Macaristan’da 37,04 kuruş, Yunanistan’da ise 56,72 kuruş ödendi. Ayrıca İtalya'da elektrik fiyatları 64,33 kuruş, İrlanda'da 98,05 kuruş, İspanya'da 95,34 kuruş, Portekiz'de 86,77 kuruş, Belçika'da 79,02 kuruş, İsveç'te 65,21 kuruş ve Avusturya'da 74,74 kuruş ile Avrupa Birliği ortalamasının üzerinde kaldı.

PİYASA TÜKETİCİLER LEHİNE GELİŞİYOR

EnCazip'in Kurucu Ortağı Çağada Kırım, “Avrupa ülkelerine kıyasla ülkemizdeki konut tüketicisi elektrik fiyatları daha düşük seviyelerde. Ancak yine de tedarikçi değişikliği ile tüketicilerin elde edebileceği tasarruf fırsatları ülkemizde Avrupa ülkelerindeki uygulamalara ciddi benzerlikler göstermekte. Bu da piyasamızın tüketiciler lehine gelişmekte olduğunun en büyük göstergesidir.” dedi.

 

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler