1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Türkiye’nin ilk Hidrojen Vadisi’nin hidrojeni Enerjisa Üretim’den

Türkiye’nin ilk Hidrojen Vadisi’nin hidrojeni Enerjisa Üretim’den

Marmara denizinin suyundan yeşil hidrojen üreten Enerjisa Üretim, AB projesi kapsamında Bandırma Enerji Üssü’nde yılda en az 500 ton yeşil hidrojen üretecek.

Türkiye’nin ilk Hidrojen Vadisi’nin hidrojeni Enerjisa Üretim’den

Enerji Günlüğü - Enerjisa Üretim’in 2022 yılından bu yana Marmara Denizi sularından yeşil hidrojen ürettiği ve kullandığı Bandırma Enerji Üssü’nde Hidrojen Vadisi için yılda 500 ton yeşil hidrojen üretilecek.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın koordinatör olduğu, Enerjisa Üretim ve Sabancı Üniversitesi ile birlikte yerli ve yabancı 16 paydaşın yer aldığı ve 36,8 milyon euro bütçeye sahip Avrupa Birliği (AB) projesi ile Türkiye’nin ilk Hidrojen Vadisi hayata geçirilecek. “Güney Marmara Hidrojen Kıyısı” Vadi Projesi kapsamında yıllık minimum 500 ton yeşil hidrojen, Türkiye’nin ilk yeşil hidrojen tesisinin kurulmasına öncülük eden Enerjisa Üretim’in Balıkesir Bandırma’daki Enerji Üssü’nde üretilecek.

Enerjisa Üretim’in 2022 yılından bu yana yeşil hidrojen ürettiği ve kullandığı Bandırma Enerji Üssü’nde Hidrojen Vadisi için 500 ton yeşil hidrojen üretilecek. Enerjisa Üretim, Bandırma Enerji Üssü’nde yenilenebilir enerji tesislerinde üretilen elektrikle suyun hidrolize edilmesi sonucunda yeşil hidrojen elde ediyor.

Toplam beş yıl sürecek “Güney Marmara Hidrojen Kıyısı” Vadi Projesi’nde, Avrupa Komisyonu tarafından sağlanan hibe desteği 8 milyon euro olacak.

HİDROJEN TÜREVLERİ DE ÜRETİLECEK

Proje ile ayrıca Türkiye’nin ithalatına bağımlı olduğu metanol ve amonyak gibi hidrojen türevlerini yeşil yöntemlerle ve kendi kaynaklarıyla üretmek, bu kapsamda da fizibilite çalışmalarını gerçekleştirmek de hedefleniyor. 

BOR’UN HİDROJEN DEPOLAMADAKİ AVANTAJLARI DA DEĞERLENDİRİLECEK

Aynı zamanda proje kapsamında Balıkesir’de Sodyum Bor Hidrür Tesisi yatırımı yapılarak bor mineralinin hidrojen depolamadaki avantajları ile enerji sektörüne sağlam bir adım atması sağlanacak ve dünya rezervlerinin yüzde 73’ünü barındıran Türkiye’de bor, hidrojen ekonomisinde önemli bir yer tutacak.

PROJE PAYDAŞLARI

Koordinatörlüğünü Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın yaptığı projede, Sabancı Üniversitesi, Enerjisa Enerji Üretim A.Ş, Kaleseramik Canakkale Kalebodur Seramik Sanayi A.Ş, Şişecam, ETİ Maden, Türk-Alman Üniversitesi, Linde Gaz A.Ş, Bandırma On yedi Eylül Üniversitesi, Hidrojen Peroksit A.Ş, Universite Mohammed Vi Polytechnique, Alma Mater Studiorum, Software AG (SAG), PwC Yeminli Mali Müsavirlik A.Ş, TENMAK ve TÜBİTAK proje ortağı olarak yer alıyor.

 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler