1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Volkswagen`de emisyon ölçümü skandalı!

Volkswagen`de emisyon ölçümü skandalı!

Enerji Günlüğü - ABD Adalet Bakanlığı, Alman otomobil şirketi Volkswagen AG'nin ABD'deki egzoz gazı emisyon testlerinde usulsüzlük yaptığı iddiaları...

Volkswagen`de emisyon ölçümü skandalı!

Enerji Günlüğü - ABD Adalet Bakanlığı, Alman otomobil şirketi Volkswagen AG'nin ABD'deki egzoz gazı emisyon testlerinde usulsüzlük yaptığı iddiaları için adli inceleme başlattı.

ABD Çevre Koruma Ajansı'nın (EPA) geçen hafta Cuma günü Avrupa'nın en büyük otomobil üreticisi Volkswagen AG'nin VW ve Audi marka otomobillerin zehirli gaz emisyon testlerinde sonuçları çarpıtan bir yazılım içerdiğini ve bu nedenle şirketin 18 milyar dolara kadar para cezası alabileceğini açıklamasının ardından adli inceleme başlatıldı.

VW ve Audi marka Audi A3, VW Jetta, Beetle, Golf ve Passat araçların dizel modellerini kapsayan iddiaları kabul eden şirketin hisseleri dün yüzde 19 düştü, bugün de yüzde 5'e yakın ekside seyrediyor.

SKANDAL ASYA'YA DA YAYILDI

Reuters'a bilgi veren Güney Kore Çevre Bakanlığı yetkilisi Park Pan-kyu, şirketin 2014 ve 2015 yıllarında ürettiği Jetta, Golf ve Audi A3 model araçların incelemeye alınacağını, inceleme kapsamına giren araç sayısının 4,000-5,000 adet olduğunu belirtti.

CEO'DAN BERBAT BİR İŞ YAPTIK AÇIKLAMASI

Dün geç saatlerde 2016 model VW Passat'ın tanıtımı için New York'ta düzenlenen görkemli toplantıda konuşan VW ABD'nin başkanı Michael Horn, şirketin "tam anlamıyla berbat bir iş yaptığını" ve kusurlarını telafi edeceğini söyledi.

Alman hükümeti soruşturmaların tamamlanmasını bekliyor.

İlgili Haberler